Nejkrásnější čistička vzduchu je skvostem v každém interiéru. Poznejte šplhavnici blíže

Nejkrásnější čistička vzduchu je skvostem v každém interiéru. Poznejte šplhavnici blíže

Tato krásná popínavá rostlina patří mezi nejoblíbenější svého druhu. Jedná se o šplhavnici zlatou, známou také jako epipremnum, která je populární nejen pro své dekorativní vlastnosti, ale také kvůli úžasné schopnosti čištění vzduchu v bytě nebo domě. Jedna rostlina dokáže přefiltrovat a vyčistit vzduch v jednom celém pokoji.

Správná péče

Šplhavnice se pěstuje snadno a je to odolná rostlina, která se přizpůsobuje většině podmínek a rychle roste. Aby však vypadala působivě a plnila roli skutečného dekorativního pokladu, mělo by se do její kultivace vynaložit určité úsilí. Epipremnum může růst na mírně tmavých místech, ale nejvíce se mu líbí jasné a rozptýlené světlo.

Mělo by se však zabránit přímému vystavení slunci, zejména v letních měsících. Čím více světla, tím více žlutých a bílých skvrn se objeví na listech. Tato rostlina nemá vysoké požadavky na teplotu. Úspěšně poroste v chladnějších i teplejších pokojích. Pokud jde o zemi, zlaté epipremnum potřebuje k rozvoji kořenů velmi propustný materiál, který bude neustále jemně vlhký, aby co nejlépe odrážel přirozené životní podmínky rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Aby myčka dobře myla, sama musí být čistá. K tomu stačí málo
Zdroj obrázku: Freepik

Různé druhy

Tato rostlina se v přírodním prostředí vyskytuje pouze na sopečném ostrovu Moorea, který patří k souostroví ve východní Polynésii. Rostlina se ovšem rozšířila do celého světa, do Asie, Afriky, Austrálie a taky Ameriky. V Evropě roste pouze v pokojové podobě. Epipremnum roste velmi rychle a uvolňuje silné výhonky.

V přírodních podmínkách dosahuje délky až 16 metrů, doma maximálně pěti nebo šesti metrů. Má charakteristické lesklé srdeční špičaté listy v tmavě zelené, zelené až zlaté barvě. Mezi nejznámější odrůdy patří Neon se žlutozelenými listy, Nefrit s rovnoměrnými zelenými listy, Aureus se světle zelenými listy a žlutými skvrnami a takzvaná mramorová královna s bílými a zelenými listy.

Zdroj: https://www.thesill.com/blog/how-to-care-for-golden-pothos-epipremnum-aureum
Přidat na Seznam.cz