Nejen kopřiva. Popálit nás můžou i jiné rostliny, některé způsobí dokonce vážnou otravu

Nejen kopřiva. Popálit nás můžou i jiné rostliny, některé způsobí dokonce vážnou otravu

Máte rádi přírodu? Rádi se procházíte po rozkvetlé louce a nejlépe na boso? Nebo si do louky jako v pohádce rádi leháte a nasáváte romantickou atmosféru? Dávejte si při těchto labužnických chvílích velký pozor na okolní rostliny. Nejen kopřivy totiž mohou popálit vaši pokožku. Jaké jiné rostliny vám mohou zanechat na pokožce nepříjemné pupínky a podráždění?

Všemi známá kopřiva obecná

Tuto žahavou rostlinu znají i malé děti. Na listech kopřivy jsou žahavé chloupky, kterými způsobuje mírné změny a podráždění na pokožce. Kontakt s kopřivou není vůbec příjemný, ale na druhou stranu se její popálení řadí mezi léčebné. Podráždění pokožky touto zelenou rostlinou naštěstí trvá jen pár hodin a nezanechává žádné trvalé následky.

Mohlo by vás zajímat:  Zázrak mezi bylinnými čaji: chryzantéma funguje lépe než drahé doplňky stravy

Vavřinec vlčí

Tato rostlina má velmi žahavé vlastnosti. Její plody obsahují jed, který po konzumaci může člověka i usmrtit. Popálení touto rostlinou vyvolává alergickou reakci, při které se na pokožce začnou tvořit červené bolestivé puchýře, až vředy.

Zdroj obrázku: Freepik

Lilek černý

Rostlina s červenými bobulemi a fialovými květy. Roste obvykle na okraji lesa ve vlhkém substrátu. Její kořeny, plody i listy mají velký obsah tropanových alkaloidů. Jsou tedy velmi jedovaté. Běžně stačí 15 minut po jejich konzumaci k tomu, aby se člověk otrávil. První příznaky otravy po konzumaci jsou zarudnutí v obličeji, záchvaty vzteku, úzkosti a halucinace.

Mohlo by vás zajímat:  Těchto šest skvělých triků vás přesvědčí, že kávová sedlina do koše rozhodně nepatří

Angelika lékařská

Tato velmi vznešená rostlina nazývaná též děhel lékařský je dvouletá bylina z čeledi miříkovitých. Její květy tvoří velké polokulovité 10–15cm květenství. Pozor bychom si měli dát na loukách v horských oblastech. Kontakt s touto rostlinou vyvolává popálení a podráždění pokožky.

Pastinák

Také velmi známá bylina pastinák je pro pokožku nepřítelem. Kořen pastináku je velmi podobný petrželi a dá se i konzumovat, ale listy a ostatní nadzemní části rostliny mohou způsobit silné popálení pokožky.

Zdroj: https://www.fieldandstream.com/10-stinging-burning-and-downright-deadly-poisonous-plants/
Přidat na Seznam.cz