Jitrocel zažene nachlazení i trávicí obtíže. O zdraví může pečovat po celý rok

Jitrocel zažene nachlazení i trávicí obtíže. O zdraví může pečovat po celý rok

Jitrocel jsme si jako malí dávali na poranění a věřili, že nás vyléčí. Nebyla to jen dětská hra, jitrocel má totiž opravdu léčivé vlastnosti. Bylinky se k nám dostávají stále častěji. Jejich léčivé vlastnosti se poslední roky více využívají ve farmacii. Nejen že se jedná o dosti levný léčebný prostředek, ale hlavně na nich nevzniká závislost. Naštěstí si můžeme byliny i již zmiňovaný jitrocel kopinatý sesbírat na českých lukách a vytvořit z něj sirup či mastičku sami doma. Jaké má právě jitrocel léčebné vlastnosti?

Mohlo by vás zajímat:  Rodičem nemusí být každý. Mnoho lidí vidí svůj smysl života jinde

Síla jitrocele

Jedná se o nenápadnou bylinu rostoucí na českých loukách. Jeho listy se různí druhem daného jitrocele. Existují totiž druhy jako jitrocel pískový, vejčitý, kopinatý nebo také lidově známý obyčejný. Tvary listů mohou být špičaté, oválné, podlouhlé nebo vlnkovité. Také květy jsou různých tvarů. Důležité je ale vědět, že každý ze zmiňovaných jitrocelů má skvělé léčebné vlastnosti. Jitrocel se doporučuje sbírat v době květu, tedy od května do září. Listy se mohou sušit nebo dále zpracovat do mastí a sirupů.

Mohlo by vás zajímat:  Ryby v jídelníčku pomohou udržet si zdravou tělesnou hmotnost
Zdroj obrázku: Freepik

Co tato bylina obsahuje?

Zdraví prospěšné vlastnosti jitrocele kopinatého tkví v jeho složení. Obsahuje totiž organické kyseliny, karoten, vitamín C i vitamín K, dále nabízí velké množství minerálních látek včetně hořčíku, draslíku i zinku. Proto má velmi pozitivní vliv na lidský organismus.

Léčebné vlastnosti

Funguje velmi dobře při boji s infekcemi na sliznicích úst i krku. Je vhodný při gastrointestinálních infekcích a problémech se zažíváním. Doporučuje se při léčbě vředů, zánětlivých onemocněních střev, a dokonce je vhodný k léčbě oběhového systému. Jitrocel přímo snižuje záněty kůže, zklidňuje podráždění a urychluje hojení ran. Odvar z jitrocele kopinatého je doporučován k výplachu očí při akutních zánětech spojivek.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/plantain-benefits
Přidat na Seznam.cz