Číslo na radiátoru udává rozsah teploty v místnosti. Pětka se nedoporučuje

Číslo na radiátoru udává rozsah teploty v místnosti. Pětka se nedoporučuje

Existuje mnoho metod, jak ušetřit na vytápění. Jednou z nejjednodušších je správné nastavení termostatu. V dnešním článku vám vysvětlíme, co znamenají konkrétní čísla na termostatu radiátoru a jak si snadno zabezpečíte perfektní teplotu doma, aniž byste platili hodně za účty.

Funkce termostatu

Radiátory v domech mají obvykle na knoflících čísla od 0 do 5. Výrobci se totiž domnívají, že stupnice označující konkrétní teploty by mohla být zavádějící, protože by se lišila od teploty získané v místnosti. Pochopení fungování termostatu není komplikované. Termostatický ventil reaguje na změny teploty.

Mohlo by vás zajímat:  Rozlučte se se rzí i ošklivými škrábanci. Kovové předměty budou znovu zářit leskem

Je namontován na vodovodním potrubí vedoucího do radiátoru. Je navržen tak, aby reguloval průtok vody, a způsobuje, že se ventil otevírá a zavírá v závislosti na teplotě v pokoji. Příkladem může být, když na podzim nebo v zimě máme vyhřívanou místnost a otevřeme okno – pak se ventil odemkne, vycítí přítok nižší teploty a nechá horkou vodu téct do topení, což má nahradit rozdíl.

Zdroj obrázku: Freepik

Co znamenají čísla na termostatu

Sněhová vločka nebo 0 neznamená, že termostatický ventil je zcela uzavřen. Tento režim má zabránit zamrznutí vody v radiátorech a udržovat teplotu mezi 6 až 8 stupni Celsia. Číslo 1 reguluje teplotu při asi 12–13 °C. Tento režim je vhodný pro prostory, jako jsou schodiště, garáž a jakákoli jiná místnost, kde se nosí svrchní prádlo. Při čísle 2 dochází k produkci tepla při 15 až 16 °C. Výrobci ho doporučují k použití v ložnici, neboť udržuje teplotu ideální pro spánek.

Mohlo by vás zajímat:  Zápach ze skříně navždy zmizí díky jednoduchému postupu. Prostor budou mít už pouze příjemné vůně

Režim 3 je vhodný do kuchyně, obývacího pokoje a dalších pokojů. Teplota, kterou zde reguluje termostat, je 18–20 stupňů Celsia. Nastavení na 4 vytváří teplotu 22–24 stupňů Celsia a obvykle se používá v dětských pokojích a koupelnách. Režim 5 se nedoporučuje ke každodennímu použití, protože udržuje teplotu v rozmezí 25–28 stupňů Celsia. Lepším řešením je postupná změna režimu na radiátoru.

Zdroj: https://www.traderadiators.com/blog/thermostatic-radiator-valve-numbers
Přidat na Seznam.cz