Nedostatek pitné vody představuje vážný globální problém. Začít může každý u sebe už dnes

Nedostatek pitné vody představuje vážný globální problém. Začít může každý u sebe už dnes

V době klimatických změn si možná kladete otázku, jestli nehrozí nedostatek pitné vody. Některé země už dnes trpí nedostatkem vody, ale tento scénář se může naplnit i v ostatních zemích, které mají vody zatím dost. Odborníci tak doporučují začít s vodou šetřit. My vám poradíme, jak na to, abyste nešetřili pouze vodu, ale také přírodu.

Víte, kolik vody vám zbytečně proteče?

Dejte si pozor, kolik vody vám zbytečně proteče kohoutkem. Jestli máte zahradu, je vhodné si nechat udělat studnu, kde budete mít téměř vždy vody dostatek. V dobách extrémního sucha ale budete muset vydržet bez zavlažování zahrady a rostlin. Odhaduje se, že průměrně člověk spotřebuje 150 litrů vody denně. Dva litry denně bychom měli vypít, zbytek se vylijte. Nejvíce vody se utratí za hygienu, především za koupel. Mytí nádobí, praní prádla a úklid nebo vaření také „sežerou“ spoustu vody.

Nejlépe pak uděláte, pokud budete přemýšlet nad tím, kolik vody spotřebujete při jednotlivých činnostech. Musíte změnit své návyky, abyste ušetřili. Místo koupele si dopřejte raději krátkou sprchu, která bude mít stejné účinky. Průměrná vana má objem asi 200 litrů a sprcha spotřebuje asi jen 50 litrů. Při čištění zubů, holení a podobných činnostech je vhodné vypnout kohoutek.

Mohlo by vás zajímat:  Na svícení v domácnosti můžete ušetřit i tisíce korun ročně. Spočítejte si, kolik běžně prosvítíte
Zdroj obrázku: Pixabay

Zbytečné utrácíme vodu při každodenních činnostech

Při praní prádla nebo mytí nádobí se voda utrácí nejčastěji. Mnohdy si to ale neuvědomujeme. Myčky nádobí jsou sice velkými pomocníky, ale ještě dnes někteří myjí nádobí ručně. Pokud chtějí ušetřit, kohoutek by se měl vypínat. Jestli máte dvojitý dřez, vyplatí se toho využít. Myčku zapínejte pouze v případě, že ji máte plnou špinavého nádobí, stejně postupujte také u praní prádla. Nemusíte pokaždé použít vysokou teplotu praní, s většinou nečistot na oblečení si pračky poradí již při 30 stupních.

Plýtvat se ale dá také potravinami. Mnoho z nás potraviny zbytečně vyhazuje, protože je nestihne spotřebovat. Můžete tak například optimalizovat vaření, během kterého můžete ušetřit spoustu vody i energie. Uvařte si například na dva dny dopředu a poté jídlo jen ohřívejte. Můžete si ho také zamrazit.

Zdroj: https://www.volusia.org/services/growth-and-resource-management/environmental-management/natural-resources/water-conservation/25-ways-to-save-water.stml
Přidat na Seznam.cz