Zamlžená okna trápí v zimě mnoho domácností. Příčin může být několik, vždy ale mají řešení

Zamlžená okna trápí v zimě mnoho domácností. Příčin může být několik, vždy ale mají řešení

Každý se už někdy setkal s tím, že se mu doma zamlžila okna. Tento jev se objevuje v případě, kdy je velký rozdíl mezi venkovní teplotou a teplotou uvnitř domu. Zamlžování oken může být i ukazatel toho, že je okno vadné a mohou vzniknout další problémy. Druhou variantou může být příliš vysoká vlhkost. Ta je obávaným původcem plísní. Je dobré vědět, jak zamlžování oken předejít. První pomocí je větrání a utěsnění oken. Optimální teplota v domě by měla být mezi 18–22 stupni Celsia.

Mohlo by vás zajímat:  Zažloutlé okenní rámy není snadné vyčistit. Pasta z jedlé sody s tímto problémem pomůže

Mlžení oken jako přirozený jev

Zamlžení oken je přirozený jev, který může komplikovat život. Na vině mohou být špatně seřízená okna. Dochází k tomu kvůli teplotnímu rozdílu, který je mezi venkovní teplotou a teplotou uvnitř domu. Tento jev se nejčastěji objevuje na podzim a v zimě.

Vlhkost jako hlavní problém

K zamlžování oken přispívá i vysoká vlhkost v místnosti. Vlhkost v místnosti se může projevit i při běžných činnostech, například sušení prádla, sprchování nebo vaření. I když vlhkost nemusí zpočátku vypadat jako problém, může se kvůli ní začít objevovat plíseň. Plísně se velmi obtížně zbavuje a způsobuje i zdravotní problémy. Abychom předešli problémům s plísní, je důležité pravidelně větrat, zejména v období topné sezóny. Čas od času neuškodí zkontrolovat technický stav oken.

Mohlo by vás zajímat:  Orchidej bez kořenů zachrání šetrná péče, která rostlině umožní nový růst
Zdroj obrázku: Freepik

Kontrola oken

V první řade je potřeba zkontrolovat celkový stav oken. Pokud se objeví mezi skly pára, je to důkaz toho, že okna nejsou správně utěsněná. Pokud jsou okna v záruce, je namístě kontaktovat výrobce. Řešení může být jednoduché, stačí pouze seřídit okenní systém. Doporučuje se na tento problém v každém případě zavolat odborníky.

Jak zabránit zamlžování oken?

Pokud se již nechcete potýkat se zamlženými okny, je potřeba dbát na těchto pár pravidel. Teplota v místnosti by měla být mezi 18–22 stupni Celsia. Pokud nemáte jinou možnost než sušit prádlo doma, je vhodné zvolit místnost, kde trávíte nejméně času. Velký důraz by měl být kladen na větrání při vaření a koupání. V těchto chvílích se vlhkost zadržuje nejvíce. Při dodržení těchto pravidel vás zamlžená okna trápit nebudou.

Zdroj: https://pressroom.pella.com/what-causes-windows-to-fog/
Přidat na Seznam.cz