Náhrobky našich blízkých si zaslouží pravidelnou péči. Každý materiál ale potřebuje jiný způsob

Náhrobky našich blízkých si zaslouží pravidelnou péči. Každý materiál ale potřebuje jiný způsob

Náhrobky se obvykle vyrábí z pevných materiálů, které mají dlouho vydržet a odolávat rozmarům počasí. Přestože jsou tyto materiály velmi odolné, je potřeba náhrobek pravidelně čistit, jelikož na něm obvykle ulpívají nečistoty, jež mohou narušovat jeho strukturu nebo způsobují nečitelnost nápisů pod velkým nánosem. Jak tedy k čištění náhrobku přistupovat?

Čištění náhrobku pouze odpovídajícím postupem

Aplikovaná metoda čištění náhrobku odpovídá především materiálu, z něhož je vyroben. Ten definuje, jaké prostředky lze pro čištění použít a jaké mohou naopak poškodit jeho strukturu. Optimální metody jsou uvedeny níže.

Mohlo by vás zajímat:  Utěrky se vyplatí vyvařit. Budou dokonale čisté a zbavené patogenů

Žulové náhrobky

Ideální způsob, jak odstranit nečistoty ze žuly, je pomocí horké vody. Ta rozpouští mastnou špínu, která se na náhrobku usadí. Chcete-li zvýšit efekt horké vody, můžete použít v malém množství čisticí prostředek. Pro odstranění skvrn od vosku je vhodné draselné mýdlo nebo čpavek. Abyste zachovali krásný vzhled žulového náhrobku, je potřeba po jeho vyčištění provést opětovný oplach vodou a vysušení.

Teracový náhrobek

Teraco je velmi hladký materiál a jeho čistění lze provést prakticky všemi prostředky, které se používají běžně na podlahy. Na agresivnější skvrny (například od ptačího trusu), lze použít prostředky na mytí automobilu.

Mohlo by vás zajímat:  Komáry odpudí přírodní bylinné vůně
Zdroj obrázku: Freepik

Mramorový náhrobek

Mramor je materiál citlivý vůči chemickým prostředkům, proto by se měl ideálně čistit pouze vodou s alkoholem. Větší skvrny lze odstranit zředěným čpavkem a poté opláchnout vodou. Pro ošetřování nepoužívejte drsné nástroje.

Náhrobek z přírodního kamene

U přírodního kamene je vhodné používat mýdlovou vodu – náhrobek stačí otřít dvakrát ročně. Po omytí jej můžete impregnovat stolním olejem. Na agresivnější skvrny použijte vodu s octem.

Pískovcový náhrobek

Pískovec můžete omývat vodou s malým množstvím běžného saponátu. Pro větší špínu je možné použít rýžový kartáč.

Zdroj: https://www.aftermath.com/blog/cleaning-headstones/
Přidat na Seznam.cz