Water 783355 1920

Na ucpaný odpad je nejlepší prevence, stojí pár korun a čištění odpadu nebude nutné dlouhé roky

Už jste to někdy určitě zažili. Chtěli jste umýt nádobí nebo odpustit vanu a najednou to nešlo. Ucpaný odtok v dřezu, sprchovém koutě nebo vaně ale nenastává jen tak bezdůvodně. Hlavní příčinou je nedostatečná ochrana odtoku. Nejprve voda začne odtékat pomaleji a až poté se proud zcela zastaví, takže není to nic náhlého. Pokud nechcete volat instalatéra, v tomto článku vám poradíme nejefektivnější způsoby, jak odtok vyčistit a propříště ochránit. Nejčastěji totiž za to mohou tito viníci:

  • Vlasy
  • Zbytky potravin
  • Zvířecí chlupy
Mohlo by vás zajímat:  Nabídka pánví je široká, vyberte si tu nejlepší pro vás a vaření bude radost

Jednoduché ochranné sítko

Jde o nejpoužívanější ochranu odtoku, která je i ekonomicky nenáročná. Na výběr máte z plastových, chromových nebo silikonových sítek, a to v různých barvách i tvarech. Sítko tak může být nejen efektivní, ale i estetické. Jistě narazíte i na taková, která přesně zapadnout do designu vaší koupelny nebo kuchyně.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kombinace slané vody, octa a sody

Kousky mýdla v odtoku odstraníte nejrychleji pravidelným proplachováním slanou vodou. Jen mějte na paměti, že voda musí být vroucí. Pokud se budete této metody svědomitě držet, pak udržíte váš odtok čistý nebo alespoň oddálíte případné ucpání. Dalším velmi dobrým pomocníkem je soda smíchaná s octem v poměru 1:3. Poté, co jí vylejete do odpadu, počkejte přibližně 10 minut a následně odpad dobře propláchněte.

Mohlo by vás zajímat:  V koupelně jsou uložené věci hned po ruce. Některé tam ale rozhodně nemají co dělat

Zvon

Tato velmi užitečná pomůcka je k dostání v mnoha obchodech, ale je dost možné, že pro ni ani nikam nemusíte, protože ji máte už doma. Postupujte takto: zavřete špuntem odtok umyvadla nebo dřezu, a potom ho naplňte horkou vodou přibližně do poloviny. Následně odzátkujte a několikrát zatlačte zvonem na odtok odpadu. Tato metoda je velmi jednoduchá a spolehlivě funguje.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Instalatérské péro

Možná teď slyšíte poprvé, že něco takového vůbec existuje, ale jedná se o velmi účinný nástroj. Péro je v podstatě čistící pružina, která se zasune do ucpaného odpadu. Na svém konci má očko, které se zanoří do nečistoty a vytáhne ji. Jen budete potřebovat mít po ruce ještě jednu osobu, protože zatímco budete držet pružinu, je třeba, aby někdo točil kličkou.

Přidat na Seznam.cz