Mráz jako netradiční pomocník při sušení prádla, v zimě pomůže šňůra, v létě to může být domácí mrazák

Někdy se hodí bleskurychlé sušení vypraného prádla, jenže pokud není léto nebo nemáte sušičku, jaké existují další způsoby rychlého sušení? Mnoho lidí říká, že jiné sušení neexistuje a není to možné, co si myslíte vy? Je možné usušit prádlo jiným a rychlým způsobem, i když jste várku prádla nenechali pořádně vyždímat, a to pomalu dosucha? Budete překvapeni, ale máme pro vás jeden účinný trik.

Metoda, kterou jistě znáte

Možná to dělala i vaše babička, nebo snad i maminka? Víte proč čistě vyprané prádlo dávala babička místo k topení na sušák, spíš na šňůru takzvaně “promrznout”? Zmrazení oblečení je již starodávný trik, který je pro svou funkčnost známý již desítky let. Pokud venku zrovna nemrzne a potřebujete co nejrychleji usušit nějaké oblečení, pomůže vám mrazák.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jaký je postup při sušení mrazem

Mokré oblečení vložte do prodyšné tkaniny, nejlépe však do nylonu a umístěte do mrazáku. Metoda, která se nazývá lyofilizace, je velmi účinná a oblečení, které tímto způsobem sušíte, bude mnohem sušší, než když ho sušíme běžně v místnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Jakmile si všimnete ve své koupelně plísně, ihned se jí zbavte pomocí jedné zázračné metody

Mrazivý vzduch má velmi nízkou vlhkost, a proto je také tak funkční. Naše babičky byly velmi šetrné k životnímu prostředí, ale i domu a nechtěly si ve svém domě zadělávat na zdravotní potíže způsobené plísněmi. V dnešní době se hojně využívají sušičky na prádlo, které nejsou pro životní prostředí přínosem. Když sušíme prádlo běžným způsobem, tedy v místnosti, voda z oblečení se vypařuje do okolí. Na druhou stranu, pokud sušíme prádlo mrazem, vlhkost sublimuje, což znamená, že se voda nemění na vlhkost, ale na plynné skupenství. Jakmile je oblečení vyjmuté z mrazáku, stačí jej vyžehlit. Trik je praktický, jednoduchý a účinný.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Výhody sušení v mrazu

Jistě jste si toho všimli také. Jakmile udeří zima, v bytech a domech se výrazně zvýší vlhkost, a to nemluvě o sušení prádla, které přispívá k tvorbě plísní. Jestliže budete prádlo sušit na mrazu, plíseň se vám vyhne. Jaké jsou další výhody?

  • Likviduje parazity a viry
  • Svěží vůně a čistota
  • Výhodné pro lidi trpící alergiemi
  • Ochrana proti usídlování molů
  • Žehlení prádla půjde snáz
Mohlo by vás zajímat:  Koupelna láká ke skladování všemožných maličkostí. Některé sem ale rozhodně nepatří

Nejhlavnější výhody, které lze získat sušení mrazem. Zejména alergikům na roztoče se uleví. Mráz totiž likviduje všechny nezvané návštěvníky – organismy, které způsobují alergie. Navíc se sublimací zbavíte dráždivého zbytku pracího prášku.

Přidat na Seznam.cz