Light Bulb 3104355 1920

Na svícení v domácnosti můžete ušetřit i tisíce korun ročně. Spočítejte si, kolik běžně prosvítíte

Mnoho lidí nebere příliš v potaz, jaký druh osvětlení ve své domácnosti používá. Ovšem na této položce se dá ušetřit dost peněz z rodinného rozpočtu. Pakliže stále používáte klasické žárovky, elektřina se vám ročně dost prodraží. Jak tedy smýšlet ekonomičtěji?

Kolik peněz zaplatíte ročně za používání klasické a halogenové žárovky?

Klasické a halogenové žárovky jsou zdaleka ty nejlevnější na trhu a jejich výkon činí zpravidla 60 nebo 40 Wattů. Pořídit je můžete už v cenové relaci 15 až 90 korun za kus. Ovšem spotřeba elektrické energie prostřednictvím těchto produktů značně stoupá. Za používání neúsporných žárovek tak můžete zaplatit zhruba od 2 000 do 2 700 korun za celou dobu jejich životnosti. Vyplatí se tedy smýšlet o něco ekonomičtěji.

Mohlo by vás zajímat:  Přírodní prostředky vyčistí mikrovlnnou troubu šetrně, ale účinně
Zdroj obrázku: Pixabay

Úsporné žárovky a LED osvětlení mohou být řešením

Pravdou je, že za úsporné žárovky a LED osvětlení zaplatíte nejspíš o dost více peněz než v předchozím případě, ale tato investice se vám vyplatí. Ve výsledku velmi rádi koupíte žárovku v cenové relaci od 140 do 250 korun, jen abyste ušetřili několik set korun z rodinného rozpočtu. Pokud se rozhodnete tento druh osvětlení používat, zaplatíte kolem 650 až 950 korun ze jeho používání (během doby živostnosti), což je znatelně méně, než když používáte klasické žárovky.

Mohlo by vás zajímat:  3 metody, které odstraní samolepky ze skla rychle a bez poškození
Zdroj obrázku: Pixabay

Jak vypočítat cenu za jednu hodinu svícení?

Zajímá vás, kolik peněz zaplatíte za jednu hodinu svícení konkrétním typem žárovky? Potom použijte k výpočtu velmi jednoduchý vzorec. K němu potřebujete znát životnost žárovky (kolik tisíc hodin vydrží svítit), výkon žárovky ve Wattech, cenu elektřiny za jednu Wh a také pořizovací cenu produktu. Ukažme si tedy příklad. Zakoupíte si LED osvětlení, které bude stát 240 korun českých. Živostnost této žárovky je 15 000 hodin a má výkon 9 Wattů. Cena za elektřinu (Wh) je 0,0049 Kč. Zde je vzorec pro výpočet: 15 000 × 9 × 0,0049 + 240 = 901,5 Kč. Tato částka vypovídá o tom, kolik zaplatíte za celou dobu svícení žárovky, tj. 15 tisíc hodin její životnosti. Když tuto částku vydělíte 15 tisíci, dostanete cenu za hodinu svícení. V tomto případě to bude 0,0601 Kč.

Zdroj: https://money.howstuffworks.com/personal-finance/budgeting/5-ways-save-money-home-lighting.htm
Přidat na Seznam.cz