Woman Raking Pile Fall Leaves Garden With Rake

Na podzim potřebuje zahrada uklidit a připravit na chladné měsíce

Letní pohoda na zahradě se pomalu chýlí ke konci. S příchodem podzimu bude třeba dát sbohem hezkým teplým dnům a zahradní prostor připravit na nadcházející zimu. Neznamená to jen péči o rostliny či stromy, ale také o zahradní techniku. Na co všechno byste neměli zapomenout?

Hrabejte pravidelně spadané listí

Uschlé listí padá ze stromů na trávník a záhony a je třeba ho shrabávat. Můžete ho uložit na kompost či do popelnice určené pro biologický odpad, kterou pak vyvážejí technické služby, nebo odvézt do sběrného dvora. Někdo listí pálí, což je ale v mnoha obcích zakázané. Navíc by v kupě sena mohla uhořet drobná zvířecí havěť, která se tam schovala před zimou.

Mohlo by vás zajímat:  Piliny najdou na zahradě široké využití. Hodí se pro rostliny i do kompostu

Důležité je chránit rostliny před zimou

Některé druhy rostlin či keřů potřebují ochránit kořeny před zimními mrazy. Toho docílíte použitím mulče – například kůrou ze stromů. Pomohou i větve i z jehličnanů, těmi můžete přikrýt třeba růže, které je ovšem třeba předtím zastřihnout. Ochranu kořenů vyžadují také hortenzie.

Zdroj obrázku: Freepik

Odstraňte ze záhonů plevel

Na zimu byste ze záhonů měli odstranit nejen odkvetlé letničky, ale také plevel. Jahodám je nutné dodat dostatek vláhy. A vlastně nejen jim, ale také stromům a keřům, které tím připravíte na dlouhou zimu. Důležité je to udělat zejména tehdy, je-li podzim na srážky poměrně chudý. Nedostatek vody v zimě totiž vede k tomu, že rostliny do jara nepřečkají.

Mohlo by vás zajímat:  Do živého plotu jsou vhodné nejen túje

Vezměte do rukou rýč

Záhony po zelenině je třeba zrýt a do půdy zapravit organické hnojivo, které jí dodá živiny na další sezónu. Můžete použít chlévskou mrvu nebo dobře zralý kompost. Při rytí nezapomeňte z půdy odstraňovat také kořeny plevele, a to zejména velmi odolné oddenky bršlice kozí nohy, která se jimi rychle množí a pak zamoří celý záhon. Při rytí máte jedinečnou příležitost se těchto oddenků zbavit.

Zazimujte bazén

Kromě rostlin byste měli péči věnovat i bazénu, pokud ho na své zahradě máte. Znamená to částečně odpustit vodu a vyčistit stěny a dno. Do vody byste měli přidat zazimovací roztok. Filtrační písek je nutné pročistit a celý elektrický systém čištění vypnout. Ideální je přikrýt povrch bazénu plachtou, aby do vody nepadaly nečistoty.

Zdroj: https://growingrooms.com.au/10-dos-garden-autumn/
Přidat na Seznam.cz