Old Texture Newspapers Stack

Mulčování novinami je ekologický způsob, který rostlinám prospěje

Mulčování se u zahrádkářů těší velké oblibě. Tento postup má spoustu výhod a řadu variant. Většina z nás se přiklání k mulčování kůrou či jehličím. Využít ale můžete i obyčejné staré noviny. Právě tato varianta vás přijde velmi levně a zároveň je ekologická. Je to tak výhra pro všechny strany. Proč je ale vlastně mulčování důležité a jak noviny použít? Právě to se dozvíte v dnešním článku.

Zázrak jménem mulčování – k čemu vlastně je

Mulčování je pojem pro většinu zahrádkářů poměrně známý. Jde v podstatě o pokrývání horní vrstvy půdy jiným materiálem. Ten má zpravidla hned několik funkcí. Pokud použijeme materiál organický, může fungovat i jako hnojivo. Pokud používáme neorganický, jde hlavně o izolační schopnost. Právě noviny pomohou v boji proti plevelu. Vytvoří fyzickou bariéru mezi povrchem a půdou, ve které plevel raší. Nejenže se mu tak hůře provrtává, ale navíc nemá například ani přístup ke světlu, které ke správnému růstu vyžaduje.

Mohlo by vás zajímat:  Zvládněte generální úklid bez stresu a rychle. Mnohé činnosti si lze velmi ulehčit

Mulčování také zabraňuje odpařování vody a napomáhá k udržení stabilního prostředí v půdě například tím, že zmírňuje výkyvy teplot.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak na mulčování novinami

Na mulčování novinami není nic těžkého a postup od klasického mulčování se příliš neliší. Začněme hned u výběru novin. Nejlépe bude fungovat tenký papír, který se bude snadněji rozkládat. Doporučujeme také volit noviny černobílé, jelikož ty barevné mohou být napuštěny řadou chemikálií na prodloužení barvy, její ochranu atd.

Po vybrání správných novin listy naneste na vámi vybraný záhon. Plochu pokryjte asi třemi vrstvami. Ty pak navlhčete. K tomuto vám výborně poslouží rozprašovač. Nezapomeňte, že máte pouze vlhčit, ne je rozmočit.

Mohlo by vás zajímat:  Balkón nebo terasa jsou vhodné pro pěstování zeleniny, ovoce i bylinek

Pokud vám vadí vzhled novin na záhonech, můžete je klidně pokrýt ještě tenkou vrstvou zeminy. V tomhle stavu noviny nechte a zhruba po měsíci dojde k jejich úplnému rozložení či vstřebání.

Zdroj: https://www.bbg.org/article/using_newspaper_as_mulch
Přidat na Seznam.cz