Na chemické odpuzovače zapomeňte. Celou zahradu před škůdci ochrání oblíbené bylinky

Na chemické odpuzovače zapomeňte. Celou zahradu před škůdci ochrání oblíbené bylinky

Každý majitel zahrady chce, aby byly jeho rostliny zdravé a krásné. Proto se jí samozřejmě musíte věnovat a chránit ji od nevítaných hostů. Škůdce můžete odradit a vyhnat z vaší zahrady mnoha způsoby. Nejčastějším problémem jsou mravenci, mšice, slimáci a krtci. Všichni mohou během chvilky zničit květiny i trávník a zkazit celý vzhled vaší zahrady. Jak si s nimi poradit a vyhnat je ze svého pozemku a pracně vytvořených záhonů?

Levandule a měsíček lékařský

Levandule má velmi výraznou vůni, což má mnoho lidí rádo. Škůdcům se ale její vůně nelíbí. Sušené květy levandule vám pomohou k odpuzení krtků. Pěstování levandule není vůbec složité a rostlina nemá velké nároky na růst. Ideální je slunné místo a dobře odvodněná půda. Jestli nebudete mít místo v záhonu, můžete ji klidně umístit do květináče a postavit ji vedle záhonů, které hodně trpí na mšice a mravence.

Mohlo by vás zajímat:  Pýr plazivý je odolný, v trávníku se ho můžeme zbavit ručně nebo octovým postřikem

Měsíček lékařský je jednoletá rostlina, ale díky svým semenům se dokáže rychle a daleko šířit. Tuto rostlinu najdete často ve složení kosmetických produktů, protože zlepšuje stav pokožky, usnadňuje hojení ran a skvěle se hodí i pro malé děti. Měsíček lze snadno pěstovat a může dosáhnout i 50 cm výšky. Na zahradě byste ho měli mít, protože přitahuje medonosný hmyz, který se obvykle živí mšicemi. Díky tomu budete mít rostliny nádherně opylené a zároveň se zbavíte škůdců.

Mohlo by vás zajímat:  Krmítka zajistí v zimě ptáčkům přístřeší i obživu, pozor ale na jejich umístění
Zdroj obrázku: Freepik

Máta a šalvěj lékařská

Máta chutná skvěle v letních nápojích, ale stejně dobře ji využijete na zahradě i v boji proti škůdcům. Máta je velmi aromatická, což většina z nich nesnese, a proto se rádi vzdálí z vaší zahrady a nebudou rostliny napadat. Můžete ji přitom snadno vysadit na zahradě a čerstvé listy používat pro svou potřebu, zatímco samotná rostlina bude sloužit zdraví vaší zahrady.

Šalvěj si můžete zakoupit v suché podobě a připravit si z ní aromatický vývar. Šalvěj má neuvěřitelné antibakteriální a antivirové vlastnosti. Pro sebe ji můžete použít při onemocnění horních cest dýchacích nebo v případě akné. Na zahradě ji zasaďte blízko mrkve, zelí nebo fazolí. Éterické oleje budou efektivně odpuzovat slimáky, mšice a svilušky.

Zdroj: https://www.bobvila.com/slideshow/10-plants-to-grow-for-a-pest-proof-yard-49121
Přidat na Seznam.cz