Washing Windows 394158 1920

Mytí oken vás bude bavit. S vlastním čisticím prostředkem to půjde jedna radost

Zářivá okna jsou vizitkou každého domu nebo bytu. Ne pokaždé se nám ale do takového úklidu chce, zvlášť pokud se pereme s tím, jaké přípravky na čištění oken použít. Tato činnost není nejjednodušší a může některým lidem způsobit závratě. Jak zabráníte častým šmouhám? Pomoci může například směs na bázi octa nebo lihu. 

Mytí oken vás nakonec bude bavit

Při čištění oken vám pomůže ocet, který je v kuchyni i koupelně nenahraditelný. Můžeme si díky němu připravit směs na čištění oken. Do osmi hrnků teplé vody dejte 1/8 hrnku octa a jednu čajovou lžičku mycího prostředku. Všechny ingredience důkladně promíchejte. Hotovou směs nalijte do lahve s rozprašovačem, nastříkejte na okna a poté vyčistěte měkkým hadříkem, nejlépe z mikrovlákna. 

Mohlo by vás zajímat:  I bez klimatizace může být v bytě příjemně

K umytí oken můžete používat také hotové přípravky, které koupíte v obchodech. Často ale nefungují tak, jak mají, a to může vést ke šmouhám, takže je vhodné je obohatit aviváží nebo glycerinem. Použít můžete také mycí přípravek smíchaný s vodou. Poradí si skvěle i s velkou špínou na oknech.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zkusit můžete i čistič skel na bázi vodky. Salicylalkohol je užitečný jako základ pro kapalinu na čištění oken. K přípravě této směsi budete potřebovat:

  • 7 sklenic teplé vody,
  • 1/4 hrnku čpavku,
  • 1 sklenici salicylalkoholu na bázi octa,
  • 1 lžičku mycího prostředku.
Mohlo by vás zajímat:  Pokojové rostliny pomohou vyčistit domácí vzduch a zbaví ho nadměrné vlhkosti

Stejně jako v případě octa nalijte směs do rozprašovače, nastříkejte na okna a vyčistěte hadříkem. Použít můžete také několik kapek éterického oleje. 

Na mytí oken si musíte vybrat správné počasí

Pokud bojujete se šmouhami, je nutné vybrat si správný okamžik a také počasí na čištění oken. Nemyjte okna za silného slunečního světla, protože o to více budou vidět pruhy a všechny šmouhy. Okna čistěte nejlépe za mírně oblačného a nedeštivého počasí.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nejčastější volbou pro leštění oken jsou papírové ručníky, ale můžete zkusit také nylonové punčocháče – stačí je svinout do koule a vyčistit s nimi okna. Používají se také staré noviny, ale u této metody si dejte pozor, abyste nezpůsobili škrábance na oknech. Záleží tak na vás, jakou metodu si vyberete. Výborným prostředkem na leštění jsou také klasické látkové pleny, díky kterým se šmouhám snadno vyhnete. Už nebudete potřebovat drahé prostředky z obchodu, protože s octem uděláte stejné, ne-li lepší výsledky. 

Přidat na Seznam.cz