Muškáty nejsou jediná možnost. Balkony mohou obrůst růžové keře, které pokvetou až do podzimu

Pěstování růží bez pozemku a velké zahrady? Růžové keříky se mohou pěstovat též v nádobách, navíc v pestrobarevných, keramických nebo kameninových květnících vypadají naprosto božsky a mohou zdobit parapety i balkony. Druhy vhodné pro pěstování v nádobách nejsou náročné na péči, přesto je třeba dodržovat některá pravidla, aby růžičky překrásně kvetly. Jak na to? Poradí zkušení zahrádkáři!

Hybridní odrůdy s nízkou výškou

Původním druhem, ze kterého pochází dnešní hybridní odrůdy, je růže čínská, která má husté květy a kvete po celou sezónu. Byla známá už v 16. století, v současnosti jsou populární její hybridy, které dorůstají výšky asi 30 centimetrů. Květy této miniaturní růže těší pěstitele od března do října a zaplavují balkon nebo parapet bílými, žlutými, červenými nebo růžovými barvami, mohou být též žíhané.

Zdroj obrázku: Freepik

Správný výběr a aklimatizace

Exempláře se prodávají v zahradnictvích nebo v hobbymarketech a před nákupem se doporučuje rostlinu prohlédnout, aby měla pevný stonek a hustě rostlé listy s temně zelenou barvou a dostatek poupat. Růžový keřík potřebuje dostatek slunečních paprsků a vyšší teploty, protože sazenice jsou ze skleníku, proto potřebují aklimatizaci. Během tří týdnů po nákupu není dobré rostlině měnit prostředí, nesmí být v dosahu radiátoru nebo ve venkovním prostředí, kdy se pohybují teploty okolo nuly nebo naopak nad 25 stupni Celsia.

Mohlo by vás zajímat:  12 praktických tipů, jak vybrat postel

Pravidelná zálivka a prořezávka

Tento druh růží potřebuje pravidelnou a dostatečnou zálivku, je třeba na dně nádoby vytvořit drenáž, protože kořeny nesmí být ve vodě. Rostliny se přesazují jednou za dva roky, ideálně v březnu. Do země se může přesazovat v průběhu května. Jaro je také optimálním časem pro provedení prořezávky, aby se rostlina zregenerovala. Součástí péče o růže musí být hnojení, které se provádí jednou za tři týdny pomocí tekutých hnojiv pro hrnkové rostliny po celé období květu.

Zdroj: https://balconygardenweb.com/small-rose-garden-growing-roses-in-containers-balcony-patio-and-terrace/
Přidat na Seznam.cz