Muškáty nejsou jediná možnost. Balkony mohou obrůst růžové keře, které pokvetou až do podzimu

Muškáty nejsou jediná možnost. Balkony mohou obrůst růžové keře, které pokvetou až do podzimu

Pěstování růží bez pozemku a velké zahrady? Růžové keříky se mohou pěstovat též v nádobách, navíc v pestrobarevných, keramických nebo kameninových květnících vypadají naprosto božsky a mohou zdobit parapety i balkony. Druhy vhodné pro pěstování v nádobách nejsou náročné na péči, přesto je třeba dodržovat některá pravidla, aby růžičky překrásně kvetly. Jak na to? Poradí zkušení zahrádkáři!

Hybridní odrůdy s nízkou výškou

Původním druhem, ze kterého pochází dnešní hybridní odrůdy, je růže čínská, která má husté květy a kvete po celou sezónu. Byla známá už v 16. století, v současnosti jsou populární její hybridy, které dorůstají výšky asi 30 centimetrů. Květy této miniaturní růže těší pěstitele od března do října a zaplavují balkon nebo parapet bílými, žlutými, červenými nebo růžovými barvami, mohou být též žíhané.

Zdroj obrázku: Freepik

Správný výběr a aklimatizace

Exempláře se prodávají v zahradnictvích nebo v hobbymarketech a před nákupem se doporučuje rostlinu prohlédnout, aby měla pevný stonek a hustě rostlé listy s temně zelenou barvou a dostatek poupat. Růžový keřík potřebuje dostatek slunečních paprsků a vyšší teploty, protože sazenice jsou ze skleníku, proto potřebují aklimatizaci. Během tří týdnů po nákupu není dobré rostlině měnit prostředí, nesmí být v dosahu radiátoru nebo ve venkovním prostředí, kdy se pohybují teploty okolo nuly nebo naopak nad 25 stupni Celsia.

Mohlo by vás zajímat:  Sprcha rostlinám prospěje. Domácí květiny se budou moci znovu nadechnout a růst do krásy

Pravidelná zálivka a prořezávka

Tento druh růží potřebuje pravidelnou a dostatečnou zálivku, je třeba na dně nádoby vytvořit drenáž, protože kořeny nesmí být ve vodě. Rostliny se přesazují jednou za dva roky, ideálně v březnu. Do země se může přesazovat v průběhu května. Jaro je také optimálním časem pro provedení prořezávky, aby se rostlina zregenerovala. Součástí péče o růže musí být hnojení, které se provádí jednou za tři týdny pomocí tekutých hnojiv pro hrnkové rostliny po celé období květu.

Zdroj: https://balconygardenweb.com/small-rose-garden-growing-roses-in-containers-balcony-patio-and-terrace/
Přidat na Seznam.cz