close-up-chopping-board-with-lemons

Citronový ocet má netradiční chuť, využít lze také k úklidu

Citrony jsou známé nejen pro svou osvěžující chuť, ale také pro svou všestrannost v různých kulinářských výtvorech. V kombinaci s octem vytvoří silnou směs, která nabízí mnoho užitečných způsobů použití. Pojďme prozkoumat proces výroby tohoto multifunkčního elixíru a objevit jeho širokou škálu použití.

Příprava domácího citronového octa

Výroba citronového octa je jednoduchý proces, který vyžaduje pouze dvě klíčové ingredience: citrony a ocet. Zde je návod:

  1. Budete potřebovat čerstvé citrony (pokud možno organické) a klasický nebo jablečný ocet.
  2. Důkladně omyjte citrony, abyste odstranili veškeré nečistoty. Doporučuje se používat bio citrony, abyste se vyhnuli pesticidům. Citrony nakrájejte na tenká kolečka nebo čtvrtky a ujistěte se, že z nich odstraníte všechna semínka.
  3. Vložte plátky citronu do čisté skleněné nádoby a zalijte je octem tak, aby byly citrony zcela ponořené. Nádobu pevně uzavřete.
  4. Směs nechte louhovat alespoň dva týdny, nejlépe na chladném a tmavém místě. Čím déle se louhuje, tím důkladněji se citron vylouhuje.
  5. Po uplynutí doby louhování sceďte tekutinu přes jemné sítko nebo plátýnko, abyste odstranili zbytky citronu. Přeneste ocet napuštěný citronem do čisté láhve nebo sklenice pro skladování.
Mohlo by vás zajímat:  Každá domácnost může snížit svou ekologickou stopu
Zdroj obrázku: Freepik

Použití domácího citronového octa

  • Kulinářské aplikace: Citronový ocet dodává lahodnou chuť mnoha pokrmům. Použijte jej jako dresink na saláty, marinádu na maso nebo zvýrazňovač chuti do omáček. Lze jím také polít pečenou zeleninu nebo ho použít k dochucení pokrmů z mořských plodů.
  • Čistič domácnosti: Přirozená kyselost citronového octa z něj dělá vynikající čisticí prostředek pro domácnost. Zřeďte jej vodou a použijte k čištění kuchyňských linek, prkének a povrchů z nerezové oceli. Účinně proniká mastnotou a zanechává svěží citrusovou vůni.
  • Netoxický dezinfekční prostředek: Antimikrobiální vlastnosti dělají z citronového octa účinný dezinfekční prostředek na různé povrchy. Smíchejte ho s vodou a použijte k otírání koupelnového vybavení, kuchyňských spotřebičů atd.
  • Prostředek na praní: Přidání malého množství citronového octa do prádla může pomoci rozjasnit bílé prádlo, odstranit skvrny a zápach. Působí také jako přírodní aviváž a zanechá na vašem oblečení svěží vůni.
  • Přírodní pesticid: Citronový ocet lze využít jako ekologický pesticid. Zřeďte ho vodou a nastříkejte na rostliny nebo kolem dveří a oken, abyste odpudili hmyz. Vyvarujte se postřiku přímo na choulostivé rostliny, protože jim kyselost může ublížit.
Zdroj: https://vintagekitty.com/lemon-vinegar/
Přidat na Seznam.cz