Starý koberec bude znovu vypadat jako nový. Domácí metody ho osvěží pomocí jednoduchých prostředků

Starý koberec bude znovu vypadat jako nový. Domácí metody ho osvěží pomocí jednoduchých prostředků

Koberce jsou v domácnosti velmi zatěžované. Denně po nich chodíme, často na ně padají kousky jídla, drží se v nich chlupy, vlasy a těžko se vysávají. Pokud je chcete osvěžit nebo je obnovit, poradíme několik domácích triků, díky kterým to hravě zvládnete a ušetříte mnoho peněz. Navíc jsou to prostředky, které máte doma, nehrozí žádné alergie nebo otravy, zejména u malých dětí.

Ocet je pomocníkem v každé domácnosti

Dvě lžíce soli rozpusťte v půl sklenici octa a tento roztok použijte například na skvrny na koberci. Pokud jsou tam déle, můžete si připravit pastu ze lžíce octa a lžíce kukuřičného škrobu a naneste ji na skvrnu. Nechte působit celých 24 hodin a nakonec vysajte. Jestliže jste na koberec vylili barvu, připravte si jiný roztok.

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní vůně dodají domovu útulnost a příjemnou atmosféru

Smíchejte dvě lžíce octa, čajovou lžičku pracího prášku a hrnek vody. Do směsi namočte houbičku. Skvrnu od džusu snadno vyčistíte pomocí pracího prášku, octa a sklenice vody. Tento roztok vás zbaví nejen barevné skvrny, ale odstraní také nepříjemný zápach, který se může za pár dní objevit.

Zdroj obrázku: Freepik

Na koberce pomůže soda, amoniak nebo suchý šampon

Houbou, kterou namočíte v roztoku amoniaku (jednu sklenici nalijte do dvou litrů teplé vody), můžete vyčistit starší koberec, který potřebuje obnovit. Velkým problémem nejen na koberci je červené víno. To se odstraňuje velmi těžko. Můžete ho odstranit pomocí studené vody. Na tu nasypte sůl a po 10 minutách vysajte. Uvidíte, že flek brzy zmizí.

Mohlo by vás zajímat:  Dřevěný nábytek platí za luxusní a nadčasový, vyžaduje však šetrnou údržbu

Sůl můžete smíchat také s alkoholem v poměru 1 : 4. Tuk nebo olej se do koberce rychle vsákne, proto ho přejeďte vlhkým hadříkem, nastříkejte holicí krém a nechte zaschnout. Poté znovu vyčistěte vlhkým hadříkem. Sodu stačí na koberec nasypat, nechat několik hodin působit a vysát ho. Použít můžete také suchý šampon, který se hodí na chlupaté koberce. Nejdříve ho vysajte, poté odstraňte prach a nakonec posypte šamponem a vetřete ho hadříkem.

Zdroj: https://www.apartmenttherapy.com/tips-for-refreshing-old-carpet-205727
Přidat na Seznam.cz