Túje potřebují během sezóny ořezat hned třikrát. Udrží si pak krásný vzhled a zdraví

Túje potřebují během sezóny ořezat hned třikrát. Udrží si pak krásný vzhled a zdraví

Tento populární jehličnan zdobí mnoho zahrad v naší zemi. Snadno se pěstuje, ale v některých případech může mít zvláštní požadavky na péči. Mezi nejdůležitější faktory patří správné ořezávání stromků.

Správný čas pro řezání

Túje rostou velmi rychle a po několika sezónách vyžadují intenzivní prořezávání. Frekvence prořezávání rostlin závisí na odrůdě a účelu keře. Ty, které rostou v keři, je nutno prořezávat 2–‍3krát do roka. Díky tomu zpomalíme růst a můžeme je stříhat, jen když budou příliš velké. První řez provádíme vždy na jaře, jeden rok po výsadbě.

Mohlo by vás zajímat:  Po zimě je důležité trávník obnovit a připravit na novou sezónu

Nejlepší doba k sázení je v polovině března nebo začátkem dubna. Nejčastěji se túje ořezávají od konce března do srpna, a to dvakrát nebo třikrát během sezóny. Při ořezávání platí několik jednoduchých pravidel. Stačí zkracovat jemné výhonky, do čehož nemusíte vkládat spoustu síly. Ořezávat byste měli jen rostliny, které překročily výšku 1,5 metru.

Zdroj obrázku: Freepik

Tato pravidla jsou důležitá

První řez provádíme v sezóně před zahájením vegetace, která připadá na druhou polovinu března nebo začátek dubna. Další stříhání by se mělo uskutečnit v červnu a poslední v srpnu. Dávejte však pozor, abyste túje nestříhali příliš pozdě, protože mladé větvičky nebudou schopny se před zimou chránit. Během jarního a červnového řezání se výhonky zkracují o délku přibližně jedné třetiny až jedné poloviny. V srpnu pouze o 1–2 cm.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí rajčata si může vypěstovat každý. Postup je snadný a vejdou se i na malý balkon

Túje stříhejte jen pomocí speciálních nástrojů. Nízké keře mohou být řezány pomocí ručního prořezávače. V průběhu let túje stárnou a nevypadají tak atraktivně, jako když měly dva nebo tři roky. Mohou se však viditelně omladit pomocí jednouchého postupu. Omlazování by se mělo provádět velmi opatrně, a to tak, že zkrátíte všechny boční výhonky na polovinu.

Zdroj: https://bustlingnest.com/trimming-arborvitae/
Přidat na Seznam.cz