Jednorázové plasty zatěžují planetu i naše zdraví. Nahradit je lze snadno, stačí jen chtít

Jednorázové plasty zatěžují planetu i naše zdraví. Nahradit je lze snadno, stačí jen chtít

Plastové předměty nejsou vhodné pro naši planetu, protože se dlouhou dobu rozkládají a navíc nejsou zdravé ani pro lidi. Plastové lahve, které jsou velmi oblíbené, obsahují škodlivé látky, které mohou rozhodit naši hormonální rovnováhu. To může vést až k rakovině, obezitě nebo neplodnosti. A také potraviny, které jsou v plastech, ztrácejí na kvalitě.

Proč je plast tak škodlivý pro životní prostředí i lidské zdraví?

Spotřeba plastů roste každým rokem. Miliony plastových sáčků, krabic nebo lahví denně otravují půdu a vodu i naše životy. Ekologové bijí na poplach, protože na každém čtverečním kilometru v oceánu plave několik desítek plastových odpadků. Mnoho lidí navíc netřídí odpad, v důsledku toho je plast vyhazovaný spolu s odpadem, který se nedá vytřídit.

Mohlo by vás zajímat:  Vazelína pro krásu i zdraví: možnosti jejího využití potěší každého

Proč je ale plast tak škodlivý pro naše zdraví? Plast otravuje půdu, brání růstu rostlin, mohou ho v přírodě sežrat zvířata, kterým se pak ucpe žaludek, a zemřou. Pro lidské zdraví jsou nejhorší PET lahve, ve kterých často kupujeme vodu nebo jiné nápoje. Plasty ale škodí nejen našemu zdraví, hlavně snižují kvalitu potravin, které v nich uchováváme.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak nahradit plastové lahve?

Jestli používáte plastové lahve, můžete je snadno nahradit. Pořiďte si například lahve, které filtrují vodu. Je to pohodlná náhražka za plastové lahve, protože se dají použít opakovaně a filtrovaná voda není pro lidské zdraví nebezpečná. Filtr odstraní z kohoutkové vody nečistoty a další toxiny, které nejsou vhodné pro zdraví.

Mohlo by vás zajímat:  Slavní herci přiznávají, že se nemyjí každý den. Odborníci na to mají jasný názor

Koupit si můžete také filtrační konvici, která se v posledních letech těší velké oblibě. Dobře filtrují vodu, můžete ji tak používat přímo k pití nebo jí nahradit minerální vodu, kterou kupujete v plastu. Kupte si také skleněné lahve na vodu, které se snadno čistí, a nalít do nich můžete jakoukoliv vodu.

Zdroj: https://learn.eartheasy.com/guides/the-best-eco-friendly-alternatives-for-the-plastic-in-your-life/
Přidat na Seznam.cz