Močovina doplní rostlinám důležitý dusík. Aplikovat lze na listy i ke kořenům
Bohatá úroda je pýchou každého zahradníka. Než ale nasbíráte koše plné zeleniny, ovoce a květin, musíte se postarat o správnou výživu rostlin. Nechcete-li hodiny přemýšlet o vhodném hnojivu, použijte močovinu.
Listy dusík milují
Zdravý vývoj rostlin závisí na tom, zda mají dostatek živin. Jednou z nich je dusík, který je zodpovědný za růst a správné zbarvení zelených částí. Je ale důležité vědět, jak a kdy jím hnojit, protože při nesprávném použití rychle oxiduje nebo se vypláchne z půdy. Nejuniverzálnějším hnojivem obsahujícím dusík je močovina, která je k dostání ve formě bílých granulí rozpustných ve vodě. Obsahuje cca 46 % dusíku v amidové formě. Ačkoli se musí nejprve přeměnit na amonnou a pak na dusičnanovou formu, což trvá asi 3 týdny, listy ji milují.
Použití v zahradě
Močovinu můžete aplikovat na zelené části rostlin. Koncentrace roztoku závisí na druhu rostlin, vývojové fázi i termínech postřiku. Přípravek se aplikuje pomocí rozprašovače nebo postřikovače. Když ho použijete ve správné koncentraci, nehrozí riziko, že listy spálíte. Další možností je aplikace přímo do půdy. Díky ní zesílí kořenové systémy a dokážou si vzít z půdy více fosforu a draslíku, složek zodpovědných za zvýšení jejich odolnosti. Močovina se přeměňuje na amonnou formu a kořeny postupně přijímají dusík, což snižuje riziko nadměrné akumulace dusičnanů v rostlinách.
Je důležité používat močovinu správným způsobem. Nikdy ji neaplikujte na konci vegetace, tedy na podzim. Močovina je dusíkaté hnojivo, které ztěžuje rostlinám přirozenou přípravu na zimu, což může mít za následek snížení mrazuvzdornosti. Zahradníci doporučují hnojit močovinou s nástupem plného jara při venkovních teplotách alespoň 10 °C, a je-li půda po deštích vlhká. Stačí granule rozptýlit na povrchu půdy a zakrýt tenkou vrstvou zeminy, který chrání dusík před nadměrnou oxidací.
Zdroj: https://extension.umn.edu/nitrogen/fertilizer-urea