Hortenzie obsypaná květy je chloubou každého zahradníka. Známe tajemství jejího dokonalého vzhledu

Hortenzie patří k málo náročným rostlinám, a proto ji najdeme na mnoha zahradách. Za připomenutí ale přesto stojí pár ošetření, díky kterým rostlina bude těšit naše oči bujnými a hezkými květy. Klíčové je správné prořezávání. To musí být provedeno v určitý čas, aby přineslo kýžené výsledky.

Ne všechny hortenzie řez potřebují

Hortenzie je keř ceněný především pro svá velká květenství, která se objevují od léta do podzimu. Rostlinu lze vysadit v kompozici na záhon nebo ji nechat samostatně. Klíčem k zajištění bohatého kvetení je správný řez, ovšem pozor – ne všechny druhy hortenzií ho potřebují. Pokud máte co do činění s rostlinou, která prořezat potřebuje, což je nejčastěji hortenzie latnatá a hortenzie stromkovitá, udělejte to brzy na jaře, tedy od poloviny března do poloviny dubna.

Pokud budete vybledlá květenství prořezávat na podzim, příští rok hortenzie příliš nepokvetou. Výhony totiž rostlinu chrání před nepříznivými povětrnostními podmínkami a řez s sebou nese riziko poškození mrazem. V případě hortenzie latnaté by měl být každý výhon zkrácen o dvě třetiny své délky, abyste povzbudili tvorbu nových výhonků. Samozřejmě odstraňte také nemocné a odumřelé části.

Mohlo by vás zajímat:  Mazlíčci jsou radost, koberec plný chlupů už tolik ne. Pár vychytávek ho dokonale vyčistí
Zdroj obrázku: Freepik

Někdy stačí odstranit uschlé větvičky

Pokud máte na zahradě vysazenou hortenzii velkolistou, pak se prořezávání nedoporučuje. Vhodné je pouze odstranit uschlé větvičky a odkvetlá květenství. Dávejte ale pozor na to, abyste nepoškodili nová poupata, která se již na jaře mohou vyvíjet. K úpravě zvolte brzké jarní měsíce, těsně po mrazech.

Hortenzie stromkovitá vyžaduje pevný řez, který by měl být provedený na jaře. Mladší rostliny zkracujte o něco méně, zhruba do poloviny délky výhonů. Keře, které na vaší zahradě rostou už delší dobu, odřízněte radikálněji a nechte výhony dlouhé jen asi 15 centimetrů. Tak se v další sezóně dočkáte nejlepších výsledků, co se kvetení týče.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/plants/how-to-prune-a-hydrangea-in-spring/
Přidat na Seznam.cz