Hortenzie obsypaná květy je chloubou každého zahradníka. Známe tajemství jejího dokonalého vzhledu

Hortenzie obsypaná květy je chloubou každého zahradníka. Známe tajemství jejího dokonalého vzhledu

Hortenzie patří k málo náročným rostlinám, a proto ji najdeme na mnoha zahradách. Za připomenutí ale přesto stojí pár ošetření, díky kterým rostlina bude těšit naše oči bujnými a hezkými květy. Klíčové je správné prořezávání. To musí být provedeno v určitý čas, aby přineslo kýžené výsledky.

Ne všechny hortenzie řez potřebují

Hortenzie je keř ceněný především pro svá velká květenství, která se objevují od léta do podzimu. Rostlinu lze vysadit v kompozici na záhon nebo ji nechat samostatně. Klíčem k zajištění bohatého kvetení je správný řez, ovšem pozor – ne všechny druhy hortenzií ho potřebují. Pokud máte co do činění s rostlinou, která prořezat potřebuje, což je nejčastěji hortenzie latnatá a hortenzie stromkovitá, udělejte to brzy na jaře, tedy od poloviny března do poloviny dubna.

Mohlo by vás zajímat:  Pěna na holení dokáže hotové zázraky. Zbaví nesnesitelných zvuků a odstraní odolné skvrny

Pokud budete vybledlá květenství prořezávat na podzim, příští rok hortenzie příliš nepokvetou. Výhony totiž rostlinu chrání před nepříznivými povětrnostními podmínkami a řez s sebou nese riziko poškození mrazem. V případě hortenzie latnaté by měl být každý výhon zkrácen o dvě třetiny své délky, abyste povzbudili tvorbu nových výhonků. Samozřejmě odstraňte také nemocné a odumřelé části.

Zdroj obrázku: Freepik

Někdy stačí odstranit uschlé větvičky

Pokud máte na zahradě vysazenou hortenzii velkolistou, pak se prořezávání nedoporučuje. Vhodné je pouze odstranit uschlé větvičky a odkvetlá květenství. Dávejte ale pozor na to, abyste nepoškodili nová poupata, která se již na jaře mohou vyvíjet. K úpravě zvolte brzké jarní měsíce, těsně po mrazech.

Mohlo by vás zajímat:  Slimáky na zahradě můžeme lapit do pasti z piva

Hortenzie stromkovitá vyžaduje pevný řez, který by měl být provedený na jaře. Mladší rostliny zkracujte o něco méně, zhruba do poloviny délky výhonů. Keře, které na vaší zahradě rostou už delší dobu, odřízněte radikálněji a nechte výhony dlouhé jen asi 15 centimetrů. Tak se v další sezóně dočkáte nejlepších výsledků, co se kvetení týče.

Zdroj: https://www.gardenersworld.com/plants/how-to-prune-a-hydrangea-in-spring/
Přidat na Seznam.cz