Vypěstovat okurky jde i na balkoně. Potřebují dostatek vody a slunce

Vypěstovat okurky jde i na balkoně. Potřebují dostatek vody a slunce

Okurky patří mezi nejpěstovanější plodiny v naší zemi. Bohužel mnoho lidí si myslí, že když nemají svou vlastní zahradu, musí se této zdravé, křupavé pochoutky vzdát. Nemusíte však být zklamaní, k pěstování okurek vám postačí i obyčejný balkon.

Důležité datum

Před výsadbou je důležité vybrat správný květináč. K pěstování okurek můžeme použít hliněné nebo plastové květináče. Musí však mít otvory vespodu, aby byl umožněn odtok přebytečné vody a také aby se zajistilo dostatečné větrání kořenů. Květináče by měly mít minimálně 10 litrů, ale nejideálnější velikost je 20 litrů. Semena odrůd okurek, které chceme pěstovat, by se měla zasadit mezi 15. a 30. dubnem.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí hnojiva prospějí rostlinám nejlépe. To z mléka je ideální pro fíkusy i kapradiny

Existují dvě možnosti. Můžeme zasít semena okamžitě do květináče, nebo z nich připravit sazenice. Při setí okurek ve velkých nádobách musíme pamatovat na to, abychom jim poskytli přiměřenou půdu. Půda by měla být úrodná, pečlivá a propustná s pH v rozsahu 6,0–7,2. Semena se vysévají do hloubky 1 centimetru ve stejných intervalech.

Zdroj obrázku: Freepik

Požadavky na pěstování

Okurky potřebují pro zdravý růst a bohaté plody hodně tepla. Nejlepší místo pro jejich pěstování je dostatečně slunečná poloha a teplota od 18 do 30 stupňů Celsia. Okurky budou nejlépe růst na balkonech jižních a západních. Jejich základ by měl být úrodný a vždy vlhký. V období sucha by měly být okurky rostoucí v květináčích zalévány denně a někdy i několikrát za den. Pamatujte však, že půda by měla být vlhká, ale ne mokrá. Tyto rostliny špatně tolerují suchost, což vede ke snížení výnosů a tvorbě hořké chuti.

Mohlo by vás zajímat:  Jídlo vyřeší stres jen naoko. Zažeňte chutě i stres něčím lepším

Velmi důležitý postup je hnojení této rostliny. Je třeba obohatit půdu ke kultivaci kompostem nebo hnojem. V zahradních obchodech si můžete pořídit také hotové hnojivo bohaté na draslík. Rostlina by měla být hnojena každé dva týdny. Je důležité zajistit, aby okurky měly vhodnou podporu pro růst. Může to být balkonové zábradlí, mřížky nebo rám. Díky takovým řešením bude okurka zabírat méně místa a také dokonale ozdobí balkon.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/vegetables/cucumbers/grow-your-own
Přidat na Seznam.cz