Mnoho domácností vaří na plynu, ale málokdo si uvědomuje jaké zdravotní následky přináší každodenní použití sporáku

Vaření na plynu je pro mnoho domácností zcela běžnou věcí. Stačí přijít, otočit knoflíkem a na plotýnku s charakteristickým modrým plamenem postavit hrnec nebo pánev. Málokdo si ale uvědomuje, jaká rizika může plyn mít a že použití daného populárního sporáku může být dokonce životu nebezpečné. Jsou věci, které je vhodné prověřit a v případě potřeby sjednat okamžitou nápravu.

Je plyn problém?

Málokdo si uvědomuje, že plynový sporák v domácnosti opravdu může být problém s velkými dopady na lidské zdraví. Na sporáku totiž probíhá proces hoření, který přináší světlo, k ohřátí hrnce potřebné teplo, ale také může produkovat řadu nebezpečných látek a zplodin. Jde velmi často kromě jiného také o emise skleníkových plynů. Existuje totiž zcela reálné riziko, že se během používání plynového sporáku uvolňují látky, které mohou lidské zdraví ohrožovat. Jde primárně o koncentraci oxidu uhelnatého a oxidu dusičného během vaření, jejichž výskyt může překročit doporučenou normu. Problematickou se v tomto směru jeví především vysoká koncentrace oxidu dusičného.

Zdroj obrázku: Pixabay

Společné působení

Pokud zapnete plynový sporák a k tomu plynovou troubu najednou, může být norma překročena až o 90 %. Navíc bylo zjištěno, že staré trouby mohou uvolňovat částice formaldehydu. V takovém případě dlouhodobé vystavení formaldehydu a oxidu dusičného může způsobit respirační onemocnění, ale také onemocnění kardiovaskulárního systému a rakovinné bujení. Zdá se, že největší škodlivost plynů probíhá především v bytech, kde je prostor menší a hůře odvětráván. Pokud na takovém sporáku vaříte, nikdy nezapomínejte na kvalitní ventilaci. 

Mohlo by vás zajímat:  Mnoho lidí vaří rýži v sáčcích, aniž by znali nebezpečí, které tento způsob přináší

Základem je tedy nejenom zaplá digestoř, ale ideálně i otevřené okno. Tato kombinace pomůže jak k tomu, že nebezpečné látky budou odsávány, tak k tomu, že se s čerstvým vzduchem může snížit jejich koncentrace v domácnostech. Největším rizikem jsou potom malé byty s neodvětrávanou kuchyní, kde plynové sporáky nemusí být nijak bezpečnou volbou. Krátkodobé působení sice není až tak rizikové, ale z dlouhodobého hlediska se může jednat o velmi nebezpečný a nevyzpytatelný problém.

Zdroj: https://qz.com/1941254/experts-are-sounding-the-alarm-about-the-dangers-of-gas-stoves/
Přidat na Seznam.cz