Art Honey Macro Showcase Bee S Gift Capturing Beauty Liquid Gold

„Místo chemie jsem si koupila květinu.“ Proti hmyzu se lze bránit voňavými rostlinami i pastí z piva

Sršni jsou skutečně impozantní stvoření, která u mnohých vyvolávají úzkost. Mají schopnost píchnout jedovatým žihadlem, což může způsobit otoky, bolest a u alergiků dokonce život ohrožující reakce. S ohledem na tyto faktory mnozí lidé hledají způsoby, jak sršně od svých domovů odradit. A právě zde přichází na řadu přírodní, ekologicky šetrné metody, které jsou jak efektivní, tak jednoduché na aplikaci.

Záhadný hmyzu

Už jen pohled na sršně je děsivý – mohou mít na délku až pět centimetrů. Ve skutečnosti je v našem regionu jen jeden, ne tak obrovský druh. Přesto je dobré vědět, že jejich jed je nejen silný, ale že mohou stříkat tekutinu až do vzdálenosti několika desítek centimetrů, což může způsobit nepříjemné podráždění. V případě očí dochází k podobným účinkům, jako u pepřového spreje. Zvláště citliví jedinci by měli být vždy ostražití.

Mohlo by vás zajímat:  Záclony není nutné žehlit. Základem je správný způsob praní
closeup-bees-large-paper-wasp-nest-sunlight
Zdroj obrázku: Freepik

Když je sezóna v plném proudu

Sršni jsou aktivní většinu roku, s vrcholem aktivity během letních měsíců. Lákají je sladké vůně zralého ovoce, ale také pryskyřice z některých stromů, nebo místa s vodou. Tohoto se dá využít. Proti nim můžete použít jednoduché pasti z upravených plastových lahví naplněných pivem nebo šťávou. Sice se jedná o metodu efektivní, ale ne příliš humánní. Sršeň se dostane do lahve, ale nemůže se dostat zpět. Vyčerpáním padá na hladinu a následně se utopí.

Mohlo by vás zajímat:  4 efektivní strategie, které pomohou snížit spotřebu elektřiny v domácnosti

Přírodní obrana v květináči

Je známo, že sršni mají aversi vůči určitým vůním. V domácnostech je tedy prospěšné využívat osvěžovače s vůní hřebíčku, citrusů nebo tea tree oleje. Některé rostliny, jako je česnek nebo macešky, také odrazují tyto hmyzí obry. Muškáty na parapetu okna mohou být skvělým řešením nejen pro sršně, ale i proti komárům. Další přírodní repelenty zahrnují bylinky jako tymián, máta, pelyněk a řebříček.

Kdo chce jít nejenom přírodní cestou bez chemie, ale i tou humánní, měl by svůj domov, ale třeba i pergolu nebo terasu doplnit o rostliny a bylinky, které zajistí, že že nejenom sršni, ale i další hmyz bude těmto místům radši vyhýbat.

Zdroj: Autorský text, https://www.forbes.com/home-improvement/pest-control/get-rid-of-hornets/
Přidat na Seznam.cz