Měsíček lékařský pokvete celé léto. Růst může v záhoně i truhlíku

Měsíček lékařský pokvete celé léto. Růst může v záhoně i truhlíku

Tradiční rostlinou, která v minulosti nechyběla v českých zahrádkách, je měsíček lékařský. Jak sám jeho název napovídá, jedná se o léčivku, jež má příznivé účinky na lidský organismus. Vedle toho je zajímavou rostlinou obdařenou krásnými, do oranžova zbarvenými květy. Parádu udělá i ve vaší moderní zahradě. Jak se pěstuje?

Okrasná léčivka

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je populární bylina, která se používá v tradiční medicíně díky svým protizánětlivým a hojivým účinkům. Jeho pěstování je relativně snadné, takže ho zvládne i začátečník. Aby se mu dobře dařilo, je nutné vybrat vhodné stanoviště. Tím by mělo být slunné a mírně vlhké místo na jihu, východě či západě zahrady. Rostlina poroste:

  • na záhonku,
  • v truhlíku,
  • v květináči,
  • na okenním parapetu.
Mohlo by vás zajímat:  V listopadu můžeme sázet mnoho druhů rostlin
Zdroj obrázku: Freepik

Jak vysadit měsíček lékařský

Půda, do které měsíček lékařský vysejete, by měla mít vysoký obsah humusu. Ideální dobou je začátek jara do připraveného záhonku nebo truhlíku, to znamená od března do dubna. Sejeme do sponu 30 × 40 centimetrů a do hloubky maximálně 3 centimetrů. Rostliny vyklíčí asi za tři týdny, poté je nutné je vyjednotit. Prostor mezi jednotlivými rostlinami by měl být aspoň 20 centimetrů.

Jak měsíček lékařský zalévat a hnojit

Měsíček lékařský potřebuje pravidelné zalévání, zejména v období sucha. Nechte půdu mezi zálivkami trochu vyschnout, aby se zabránilo přelití, což by vedlo k hnilobě kořenů. Rostlina není příliš náročná na hnojení, ale pokud jí chcete poskytnout výživu, abyste podpořili její růst, můžete ji hnojit během vegetační sezóny organickým hnojivem – kompostem, chlévskou mrvou, slepičincem, rostlinným výluhem (jíchou).

Mohlo by vás zajímat:  Podzim není jediný termín. Jabloně je možné prořezat také na jaře, březen je ideální měsíc

Růst nových žlutooranžových květů povzbudí odstranění těch odkvetlých a suchých. Měsíček lékařský kvete od konce jara do podzimu. Díky tomu bude po celou letní sezónu okrasou vaší zahrady.

Zdroj: https://www.americanmeadows.com/wildflower-seeds/wildflower-species/how-to-grow-calendula
Přidat na Seznam.cz