Čistá postel je základem kvalitního spánku
Ať už jde o kvalitu matrace, vzduchu, či čistotu ložního prádla, každý malý detail se může podepsat na tom, jak moc si při spánku odpočineme. Samozřejmě ne každý faktor se dá ovlivnit. Například s hlučnými sousedy nic moc nenaděláte. Naopak o čistotu a příjemné prostředí postele je namístě se starat. Právě postel je totiž místo, kde se hromadí spousta mikroorganismů, je to pro ně ideální prostředí. V matraci či peřinách se ukládají odumřelé zbytky kůže či vlasů, které poté slouží jako potrava pro roztoče či různé druhy bakterií. Při zanedbání se v posteli může dařit i plísním.
Povlečení není to jediné
Selský rozum nám říká, že povlečení by se mělo měnit asi dvakrát do měsíce. To ale není vše. Roztoči či již zmiňované plísně jsou totiž hloubkový problém. Právě proto byste neměli zapomenout zaměřit se i na deku či polštář. Protože jsou tyto části v povlečení, není potřeba je tak často prát. V zimě je stačí dát vymrznout na ledový vzduch, což většinu mikroorganismů zabije a zároveň to peřiny krásně vyvětrá. Naopak v létě je lepší je vyprat. Čím větší je teplo a sucho, tím lépe vám uschnou. Nezapomeňte se ale u peřin podívat na cedulky a perte na doporučenou teplotu.
Matrace jako nová
Matrace je podobně jako peřiny důležitá, ale není potřeba si jí všímat tak často jako povlečení. Mnoho z novějších matrací už má možnost svléknutí nepropustné vrstvy, která jde klasicky vyprat. I v tomto případě se řiďte dle instrukcí výrobce. Pokud ale vaše matrace tuto možnost nemá, pro její osvěžení se často doporučuje jedlá soda. Tou matraci posypte a nějakou dobu nechte působit. Poté stačí vysát. Jedlá soda přirozeně zbavuje pachů a působí antibakteriálně. Můžete ji smíchat i například s esenciálním olejem, ale s takto aromatickými vůněmi opatrně, jelikož by také mohly narušit váš spánkový cyklus.
Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/uk/house-and-home/household-advice/a28407426/how-often-wash-sheets-care/