Draselné mýdlo zastaví schnutí tújí a pomůže jim k rychlejší regeneraci

Draselné mýdlo zastaví schnutí tújí a pomůže jim k rychlejší regeneraci

Túje jsou okrasné stromy, které se často nacházejí v našich zahradách. Bohužel žloutnutí a schnutí tújí je častým problémem. Pokud se s tímto problémem setkáte, nemusíte hned zoufat, protože stále můžete tyto okrasné stromy zachránit. Díky jednoduchému triku jim můžete vrátit zdravý a krásný vzhled.

Nesprávná péče

I když túje jsou většinou rostliny odolné vůči nepříznivým podmínkám, někdy jejich větve začnou žloutnout a vysychat. Tento jev může mít několik důvodů. Mezi nejběžnější patří nesprávná poloha a příliš hustá výsadba, to má za následek nedostatek živin, jako je hořčík, železo a dusík. Také to může zapříčinit nedostatečná péče v podobě nedostatku vody, mulče, ale i nadměrného hnojení.

Mohlo by vás zajímat:  Množství slimáků v zahradě sníží sůl, skořice nebo káva

I když si to nemusíme uvědomovat, túje se mohly stát také obětí škůdců nebo nemocí. Bez ohledu na důvod schnutí je důležité okamžitě jednat, jakmile si všimnete znepokojujících příznaků. Mnohdy můžete své túje ještě zachránit, když začnete jednat včas. Při žloutnutí a odumírání výhonků tújí byste se měli důkladně podívat na rostliny, abyste mohli posoudit, co je zdrojem problému.

Zdroj obrázku: Freepik

Řešení problému

Nejprve je třeba zkontrolovat, zda túje mají dostatečně vlhký substrát (k zadržení vlhkosti se doporučuje mulč s borovicovou kůrou), zda jim nechybí minerály nebo zda je nepostihlo onemocnění. Kromě toho existuje jeden univerzální přípravek, kterého si zahradníci váží a který dokáže túje zachránit. Řeč je o draselném mýdle.

Mohlo by vás zajímat:  Štěrkový pás okolo domu vytvoří dekorativní prvek i ochranu fasády

Zahradní draselné mýdlo není nic jiného než šedé mýdlo, které bylo dříve smícháno s vodou. Výsledkem je emulze založená na draselné soli, ale také mastných kyselinách a glycerinu. Zahradní draselné mýdlo je hnědé a má tekutou formu. Je to přírodní látka bez škodlivých přísad, proto bude ideální volbou pro zahradníky, kteří hledají ekologická řešení.

Zdroj: https://www.cespedartificialalicante.net/en/blog/potassium-soap-what-is-it-and-what-is-it-used-for/
Přidat na Seznam.cz