Mech zkazí vzhled trávníku a zničí zelená stébla. Pomůže prokypření a vápnění půdy

Mech zkazí vzhled trávníku a zničí zelená stébla. Pomůže prokypření a vápnění půdy

Sytě zelené koberce a bochánky mechu jsou v lese krásnou podívanou. Ale na zahradě? Co si budeme povídat, tam mech nepatří. Řadí se dokonce mezi největší nepřátele všech zahradníků, protože jeho prorůstání trávníkem značí jediné – jeho likvidaci. Z toho důvodu se musí mech z trávníku pravidelně odstraňovat, aby se příliš nerozšířil a neudusil travní rostliny. Na odstranění se mohou použít hrábě, během této činnosti se provzdušní zemina, ale existují i jiné a mnohem snazší metody proti mechorostům.

Zelený vetřelec na zahradě

Mechy jsou krásné při procházce lesem, ale na zahradě o ně nikdo nestojí. Jedná se o rostliny, které milují stín a vlhko a k zemi se přichycují pomocí vláken. Mohou se objevit úplně všude, dokonce na terase nebo v různých průrvách v betonu, protože se rozmnožují pomocí výtrusů. Mechorosty patří podle vědců mezi první suchozemské rostliny, jsou známé tím, že výtečně zadržují vodu, proto jsou na dotek mokré. Mechům se nejvíce daří na kyselých půdách. Pro dobře pěstěný trávník jsou mechy pohromou, proto je třeba rychlý zásah.

Mohlo by vás zajímat:  Plevel a mech v dlažebních kostkách lze zlikvidovat třemi osvědčenými způsoby
Zdroj obrázku: Freepik

Útok ze stínu

Odkud se mechy v trávníku berou? Výtrusy se pomocí větru mohou dostat kamkoli, při usazení do vlhkého prostředí se pak rychle začnou šířit a dusit trávník. Existují dokonce druhy, které se objevují v městském prostředí, protože mechorosty mají velkou schopnost adaptability. Samozřejmě jsou jejich domovem také louky u vody nebo břehy vodních toků. Kromě vody milují stín, proto je třeba dbát na pravidelné sekání trávníku na stinných místech. Mechorosty milují těžké a vlhké půdy, proto se hodí pomocí hrábí zeminu pravidelně prokypřovat.

Mohlo by vás zajímat:  Cukr není pouze škodlivý. Dodá energii celé zahradě i unaveným včelám

Vápnění i použití octa

Kyselé prostředí mechům vyhovuje, proto je vhodné trávníkovou plochu vápnit. Ale pozor, po vápnění se musí trávník spláchnout čistou vodou a nesmí se to s vápnicími přípravky přehánět, protože i travní rostliny mají rády mírně kyselé pH. Pro eliminaci mechů je dobré pravidelně sekat trávník na výšku tří centimetrů a zbytky trávy nenechávat ležet. Pomůže též provzdušnění trávníku nebo aplikace octového roztoku. Ocet se smíchá s vodou a pomocí rozprašovače se mechorosty postříkají, pak už jen stačí uschlé mechy zlikvidovat.

Zdroj: https://www.gardenhealth.com/advice/weeds-and-moss/how-to-remove-lawn-moss
Přidat na Seznam.cz