Máte rádi ratan? Pěknými kousky si můžete oživit i interiér vašeho domu nebo bytu

Ratan se u nás těší velké popularitě, ale víte, o co se vlastně přesně jedná a odkud pochází?

Něco o ratanu

Ratan nebo také rotang rákosovitý je tropická rostlina, která se vyskytuje zejména v deštných pralesech v jižní Asii a vyznačuje se rychlým růstem. V této oblasti bývá tato rostlina pěstována na uměle vytvořených plantážích, aby její výnos neznamenal ohrožení pralesů.

Ratan se vyznačuje velkou ohebností. Nejprve se při procesu jeho zpracování odstraní vnější vrstva a poté je pomocí horké páry tvarován dle požadavků. Poté se nechá vychladnout a také vyschnout, což zaručí stálost získaného tvaru. 

Ratan je velice oblíbený jako materiál pro výrobu nábytku, kromě přírodního odstínu je možné jej pořídit i mořený, v mnoha barevných odstínech.

Při balení a transportu může vlivem tropického podnebí dojít k výskytu plísní na povrchu ratanu, které však nijak nesnižují jeho kvalitu a lze je snadno odstranit. 

Ratanový nábytek se využívá častěji jako nábytek venkovní, na zahradu nebo terasu, stále častější je však i jeho využití v interiéru, kterému dodává větší pocit útulnosti. Do interiéru lidé pořizují zejména

  • papasany
  • lavice, a
  • židle.
Mohlo by vás zajímat:  Zatuchlé oblečení není příjemné nikomu. Navraťte svému šatníku svěží vůni
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Papasan jako pěkný a funkční interiérový doplněk

Papasan má kruhový tvar a slouží jako prvek pohodlného posezení. Základ je tvořen ratanovými tyčemi, které bývají obvykle mořené a papasan tak můžete snadno barevně sladit s interiérem vašeho domu nebo bytu. Tento bytový doplněk bývá vypleten ratanovým proutím a opatřen pohodlným, měkkým sedákem. I sedák bývá samozřejmě dostupný v různém provedení, od jednobarevných až po vzorované. 

Papasany jsou oblíbené jako křesílka do zimní zahrady, často ale doplňují dětské pokoje a sloužit mohou i jako křeslo ke sledování televize. V takovém případě můžete volit mezi takzvaným pevným typem papasanu a houpacím typem.

Další typy ratanového nábytku do interiéru

Lavice vyrobené z ratanu mohou být užitečným doplňkem dětského pokoje, často bývají také využívány jako vybavení předsíně.

Pokud máte balkon nebo terasu, jistě oceníte ratanové židle, jichž je na trhu velké množství různých typů a provedení.

Zimní zahradu nebo jiný vhodný prostor, například jídelnu, můžete vybavit například také soupravou stolku z ratanu a ratanových křesílek.

Umělý ratan

Jako užitečná náhradu přírodního ratanu se zejména pro venkovní využití nabízí ratan umělý. Na první pohled je od přírodního ratanu téměř k nerozeznání a lépe odolává vlivům počasí. Pro svou odolnost se často využívá také například v restauracích nebo wellness centrech.

Přidat na Seznam.cz