Festival architektury 2020

Ve dnech 26. až 29. února 2020 proběhl ve výstavním areálu společnosti Veletrhy Brno, a.s. (BVV) „Festival architektury 2020“. Pokud patříte mezi příznivce architektury a nových trendů v tomto dynamickém odvětví a neměli jste možnost se tohoto festivalu osobně zúčastnit, přinášíme vám některé zajímavé informace z jeho průběhu.

Festival byl avizován pod heslem „Ochutnejte architekturu a stavitelství budoucnosti“, přičemž klíčovým tématem bylo zlepšování kvality městského prostředí a také trvalá udržitelnost ve stavebnictví. 

Co festival přinesl

Přední odborníci se v rámci festivalu věnovali aktuálním otázkám, zejména

  • vegetačním konstrukcím
  • pasivním soběstačným domům, a
  • zadržování a úpravě vody.

Protože jednou z cílových skupin festivalu byli stavebníci, byl pro ně připraven program, který přiblížil udržitelnost v tomto oboru v návaznosti na cíle Evropské unie (s koncem období stanoveným na rok 2030, resp. 2050) a také téma „zdroje a jejich cirkulární hospodárnost“. Na festivalu vystoupili také zástupci dvou největších měst České republiky, tedy hlavního města Prahy a domovského Brna, kteří se věnovali zejména plánům na snižování emisí CO2 a klimatické politice.

Různé výzkumné instituce a také firmy specializující se na vývoj technologií představily v rámci odborných workshopů například robotický tisk celých stavebních celků ve formátu 3D a v neposlední řadě také ukázku realizace takzvané zelené střechy.

Mohlo by vás zajímat:  Nejchytřejší tipy, jak se zbavit nepořádku, které jsme se naučili v roce 2020
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zelené střechy jako urbanistická budoucnost

Hlavním cílem zelených střech je zadržení dešťové vody, její využití k zavlažení rostlin a následnému odpaření do okolního vzduchu. Výhod tohoto systému je celá řada, od využití dešťové vody, která by jinak byla vodou odpadní, až po dosažení ochlazení povrchu stavby, na níž se nachází. Je doloženo, že tento rozdíl může činit až 40 °C, samozřejmě během léta. Snižují se tak také náklady na ochlazování interiéru. Další výhodou je, že se využívá místní vegetace, která nevyžaduje žádnou péči navíc.

Festivalem to nekončí

Festival sice již před několika měsíci skončil, to však neznamená, že se nelze dodatečně dostat k dalším souvisejícím zajímavým informacím.

Předně, na webových stránkách věnovaných tomuto festivalu je k dispozici audiotéka přednášek, které v rámci festivalu proběhly. Pro přístup do audiotéky je zapotřebí pouze vyplnit a odeslat jednoduchý formulář.

Zajímavou a podnětnou sekcí těchto webových stránek je také stránka „Povedlo se“, na níž jsou prezentovány úspěchy účastníků, kteří se festivalu zúčastnili, a také projekty, které na festival nějakým způsobem navázaly. Lze zde najít například příspěvek o prvním domě postaveném v Praze z recyklovaného betonu nebo článek o jedinečném tištěném domě.

Přidat na Seznam.cz