Vlhkost v koupelně nevede pouze k nenáviděné plísni. Může zavinit i životu nebezpečné reakce

Vlhkost v koupelně nevede pouze k nenáviděné plísni. Může zavinit i životu nebezpečné reakce

Koupelna je poměrně složité prostředí, protože je náchylné ke vzniku plísní. Vlhkost v koupelně je přirozené věc, které se nikdy úplně nezbavíme, můžeme ji ale minimalizovat a zabránit, aby docházelo ke vzniku plísní a hazardu s naším zdravím. Plísně totiž nejenže nevypadají pěkně, jsou také nebezpečné pro respirační zdraví. Při dlouhodobém vystavení plísní můžeme trpět chronickými onemocněními, jako je například astma. V koupelně ale číhají také mnohá jiná zdravotní rizika. Proto existuje spousta norem, které je třeba dodržovat.

Mohlo by vás zajímat:  Křída už není jenom symbol školních lavic, její použití v domácnosti ulehčí mnoho nejen úklidových činností

Žárovky

Do koupelny nebo také jiných místností, kde je velmi vlhko, se vyplatí instalovat speciální žárovky s určitou třídou odolnosti proti vodě. Jinak by totiž mohlo vzniknout velké nebezpečí, počínaje popáleninami a požárem konče. Vždy je dobré poradit se s prodejcem elektroniky, které žárovky jsou vhodné do koupelny. Měly by být umístěny aspoň 60 cm nad umyvadlem a splňovat vodotěsnou třídu se symbolem IP 44.

Zdroj obrázku: Freepik

Zamlžené zrcadlo

Zrcadlo, které se po každém koupání zamlží, nemusí být nevýhodou. Díky tomu, že ho budete pokaždé stírat, zachováte nekonečnou čistotu svého zrcadla. Komu by se ale chtělo každý den po sobě umývat zrcadlo? Jestliže vás zamlžené zrcadlo irituje a nechcete je každý den čistit, můžete využít jednoduchý trik. Naneste na zrcadlo pěnu na holení a nechte chvíli působit. Poté otřete papírovým ručníkem dosucha. Několik dní by se zrcadlo nemělo mlžit.

Mohlo by vás zajímat:  Aby pračka dobře prala, je třeba ji čistit. A taková čistidla raz dva vyrobíte doma

Elektrické zásuvky

Stejně jako žárovky, i zde se jedná zejména o bezpečnost. Tak například zásuvky v blízkosti vany nebo umyvadla jsou nepřípustné – za minimální vzdálenost se považuje 60 cm, ale není na škodu, když je to ještě dál. Zásuvky musí být odolné proti stříkající vodě, tj. musí splňovat parametr IP 44. V koupelně je rozplánování zásuvek mnohem důležitější než v jiných místnostech, protože jakékoli rozdvojky nebo prodlužovačky jsou zde zdravotním hazardem.

Zdroj: https://www.point2homes.com/news/canada-real-estate/10-ways-reduce-humidity-bathroom.html
Přidat na Seznam.cz