Skvrny2

Mastné skvrny mohou zmizet stejně rychle, jako vznikly. Stačí použít správné prostředky

Skvrny na oblečení nebo na ubrusu jsou v mžiku, ale jejich odstranění už je náročnější. Stačí máslo, řízek nebo jiné jídlo a na textilii je skvrna hned. Jistě každému z nás se to stalo. Není třeba zoufat a oblečení či ubrus vyhazovat. Rádi vám prozradíme, jak se takové vytrvalé skvrny zbavit jednoduchým způsobem. Tyto metody dokonce někdy fungují ještě lépe než kdejaké chemické odstraňovače skvrn.

Vyzkoušejte sílu soli

Sůl si poradí i s mastnými skvrnami na sametu. Sůl jemně rozetřete do mastné skvrny a nechte přibližně jednu hodinu působit. Poté látku jemně navlhčete a pomocí velmi jemného kartáčku přes skvrnu přejíždějte. Dále vyperte běžným způsobem.

Mohlo by vás zajímat:  Vyčistit dokonale koupelnu bývá nadlidský úkol. S šikovnými triky to půjde ale mnohem snáz
Zdroj obrázku: Freepik

Mastek

Pokud máte skvrnu čerstvou, okamžitě zareagujte a zasypte ji mastkem. Mastek je ideální pro většinu materiálů. A klidně i hedvábí. Doporučujeme skvrnu silně zasypat mastkem a nechat dvě až tři hodiny absorbovat. Mastek do sebe vsákne olejovou skvrnu. Dále skvrnu pomocí kartáčku setřete a oblečení vyperte tak, jak jste zvyklí.

Ocet

Ocet dokáže odstranit mastné stopy z bílého oblečení a některých jemných tkanin. Připravte si jeden hrnek octa a dva hrnky horké vody. Nejdříve si namočte mastná místa do octa a poté do horké vody. Nechte přibližně jednu hodinu působit a poté vyperte běžným způsobem pomocí pracího prášku určeného na dané oblečení.

Mohlo by vás zajímat:  Správné vkládání nádobí do myčky zajistí perfektní výsledek
Zdroj obrázku: Freepik

Terpentýn a citron

Na těžké skvrny od motorového oleje a kuchyňského tuku si připravte terpentýn a šťávu z jednoho citronu. Šťávu smíchejte s jednou polévkovou lžící terpentýnu a směs rozpusťte v jednom litru horké vody. Do tekutiny namočte oblečení a nechte jednu hodinu působit. Poté opláchněte pod tekoucí vodou a vyperte v pračce.

Závěrem

Pokud doma nemáte mastek, místo něj doporučujeme použít dětský zásyp pod plenu či jiný dětský pudr. Také je možné mastnou a čerstvou skvrnu přežehlit přes piják nebo papírové ubrousky. Tak se skvrna absorbuje do papíru.

Zdroj: https://www.marthastewart.com/7993762/how-clean-table-linens
Přidat na Seznam.cz