I bez klimatizace může být v bytě příjemně
Dnes už si letní dovolenou někde u moře v hotelu nebo apartmánu bez klimatizace neumíme představit, ale není to tak dávno, co byly tímhle přístrojem vybaveny jen ty nejluxusnější hotely. Ostatně, spousta domácností v jižní Evropě klimatizaci dodnes nemá, a přesto jsou jejich obyvatelé schopni udržovat doma příjemnou teplotu. Existuje na to totiž hned několik osvědčených triků, které jižané využívají po staletí a které budou stále užitečnější i v Česku, jak bude v nadcházejících letech globální oteplování šponovat denní i noční maxima vzhůru.
Zakrytá okna
Pokud jste navštívili libovolný středomořský stát, určitě jste si všimli, že prakticky všechna okna mají vnější okenice. Místní je obvykle používají denně, zejména pokud mají okna situovaná na východ nebo na západ, takže by jim bez okenic slunce pražilo do bytu půl dne. Nemáte-li vnější okenice, můžete je nahradit zavěšením mokrého prostěradla namísto závěsů. Namočené prostěradlo vám pomůže udržet příjemnou vnitřní teplotu, i když je venku hodně přes třicet stupňů a do okna vám praží přímé slunce.
Nevětrat, ventilovat
Když je venku třeba 35 °C ve stínu, teplota na slunci může vyrůst ještě o nějakých dvacet stupňů výš. Fouká-li vítr, bude pravděpodobně podobně horký. A tak je lepší nechat okna zavřená a raději si v bytě pustit ventilátor, klidně jen ten přenosný. I jeden malý přístroj za pár stovek udělá v tomhle směru divy.
Studené obědy
Možná jste slyšeli o studených španělských nebo italských polévkách. Zlé jazyky tvrdí, že jde vlastně o namixovaný rajčatový salát, ale to teď ponechme stranou. Národy jižní Evropy tradičně jedí přes den jen symbolicky, hlavním jídlem bývá večeře. Přes oběd pak v létě zpravidla nevaří, vystačí si se saláty nebo už zmíněnými studenými polévkami, které se občas dokonce servírují s ledem. Taková jídla pochopitelně neovlivní skutečnou teplotu, ale tu pocitovou výrazně srazí.
Zdroj: https://www.homesandgardens.com/solved/how-to-keep-an-apartment-cool-in-summer-without-ac