Vlhký domov už bude minulostí. Nenáročné pokojovky se postarají o zdravý vzduch v interiéru

Vlhký domov už bude minulostí. Nenáročné pokojovky se postarají o zdravý vzduch v interiéru

Podzim a zima jsou období, kdy problémy s nadměrnou vlhkostí jsou na denním pořádku. Mohou ale vést ke vzniku plísní, jejichž spory mají negativní vliv na zdraví. Rostliny, které mají přirozenou schopnost vlhkost pohlcovat, pomohou v domácnosti udržovat optimální klima a kvalitu vzduchu. Jaké to jsou?

Co způsobuje vlhkost?

Nadměrná vlhkost může být důsledkem konstrukčních nedostatků a materiálů použitých na stavbu domu, ale i barev použitých k vymalování interiéru. Nejjednodušší metodou, jak se vlhkosti zbavit, je časté, krátké a intenzivní větrání místnosti. K dostání jsou i speciální odvlhčovací přípravky, ale můžete si pořídit i několik rostlin, které plochou listů absorbují vlhkost ze vzduchu.

Mohlo by vás zajímat:  Sníh je vhodné odstranit také z balkonů. Předejde se tím úrazu i poškození povrchu

Břečťan pohlcuje nejen vlhkost, ale i mnoho toxických látek, jako jsou formaldehyd, benzen, xylen, toluen a trichloretylen. Daří se mu na stanovišti s rozptýleným světlem, ale i v tmavých místnostech. Lopatkovec má dekorativní listy a krásné bílé květy, osvědčil se ale i jako domácí čistička vzduchu. Stejně jako břečťan absorbuje jak toxiny, tak nadbytečnou vlhkost.

Zdroj obrázku: Freepik

Další účinné rostliny

Zelenec chocholatý je nenáročná rostlina bezpečná pro děti i zvířata. Pohlcuje benzen, toluen a oxid uhelnatý, ale i elektromagnetické záření. Pomáhá udržovat optimální vlhkost v místnosti a mohou ho pěstovat i alergici. Kapradiny vysušují, čistí a ionizují vzduch. Vyžadují mírnou, ale pravidelnou zálivku a svědčí jim rozptýlené světlo.

Mohlo by vás zajímat:  Za drahé osvěžovače nedám ani korunu. Stačí mi hygienický ubrousek a kousek ovoce

Tchynin jazyk je odolná a nenáročná rostlina, která se v poslední době vrací do módy. Kromě toho, že její listy ladí s moderním designovým nábytkem, absorbuje přebytečnou vlhkost, toxické látky a alergeny. Je extrémně efektivní v produkci kyslíku. Palmy mají rovněž schopnost očistit vzduch od toxinů a pohlcovat nadbytečnou vlhkost, avšak jedná se o rostliny poměrně náročné na pěstování a potřebují hodně místa.

Zdroj: https://www.countryliving.com/uk/wellbeing/a668/houseplants-to-purify-house-air/
Přidat na Seznam.cz