Levandulový repelent udrží komáry v bezpečné vzdálenosti

Levandulový repelent udrží komáry v bezpečné vzdálenosti

Ze všeho hmyzu, se kterým přicházíme do styku, patří komáři k tomu nejhoršímu. Tento otravný hmyz může zanechat svědící začervenalé boláky, a dokonce přenášet nemoci. Ale napadlo vás někdy, jak jsou komáři schopni najít své lidské oběti, jak si je vybírají a jak se proti nim bránit pomocí doma vyrobených prostředků?

Jak komáři cítí lidi?

Komáři jsou přitahováni oxidem uhličitým, který vydechujeme. Dokážou jej detekovat až na vzdálenost 50 metrů. Komáři mají na svých tykadlech specializované receptory, které jim umožňují detekovat specifické chemikálie, které uvolňuje naše tělo, jako je kyselina mléčná a čpavek. Tyto chemikálie jsou přítomny v našem potu a dalších tělních tekutinách, a proto jsou komáři často přitahováni lidmi, kteří se potí.

Mohlo by vás zajímat:  Šetřit doma energiemi není tak obtížné, stačí držet se několika jednoduchých pravidel

Komáři mohou také detekovat tělesné teplo a pohyb, což jim může pomoci určit jejich cíl. Když cvičíme, naše tělesná teplota stoupá a můžeme také uvolňovat více oxidu uhličitého a dalších chemikálií přes naši pokožku. To nás proto učiní pro komáry ještě atraktivnějšími.

Zdroj obrázku: Freepik

Koho si komáři vybírají?

Někteří lidé se zdají být pro komáry atraktivnější než jiní. Studie ukázaly, že faktory, jako je krevní skupina, tělesná teplota a chemikálie přítomné v našem potu, mohou ovlivnit, zda nás komáři s větší pravděpodobností bodnou. Například komáři jsou více přitahováni lidmi, kteří mají krevní skupinu 0, než lidmi s krevní skupinou A nebo B.

Mohlo by vás zajímat:  Plísni v pračce zabrání pravidelná údržba

Zdá se také, že komáři preferují určité druhy oblečení. Tmavě zbarvené oblečení pomáhá komárům v naší lokalizaci a přiléhavé oblečení jim zase usnadňuje přístup k naší kůži. Komáry také přitahují určité vůně. Dávejte si proto pozor, jaký parfém používáte.

Zbavte se komárů aneb domácí levandulový repelent

Levandule je přírodní repelent proti komárům, který je účinný při udržování tohoto otravného hmyzu co nejdál. Zde je návod, jak si vyrobit vlastní domácí levandulový repelent proti komárům:

Mohlo by vás zajímat:  Mléko chrání rostliny před plísní, škůdci i nemocemi

Ingredience: 1 šálek vody, 1 šálek lihu, 30 kapek levandulového esenciálního oleje, láhev s rozprašovačem.

Instrukce:

  1. V misce smíchejte vodu a líh.
  2. Do směsi přidejte 30 kapek levandulového esenciálního oleje a dobře promíchejte.
  3. Nalijte směs do rozprašovače.
  4. Před každým použitím lahvičku dobře protřepejte.
  5. Před odchodem ven si nastříkejte levandulový repelent proti komárům na kůži a oblečení.
Zdroj: https://www.wikihow.com/Make-a-Lavender-Insect-Repellent
Přidat na Seznam.cz