Generální úklid vyžaduje spoustu času, mnoho činností si ale můžete usnadnit

Lidé plánují velký úklid zpravidla před svátky anebo v případě, kdy se k nim domů chystá nějaká návštěva. Tento proces zabere obecně několik hodin. S následujícími radami však můžete ušetřit dost času.

Jak efektivně a rychle uklidit dům či byt?

Než se pustíte skutečně do uklízení, naplánujte si jednotlivé činnosti. Klidně si je můžete sepsat i na papír. Poté můžete postupovat dle následujících rad:

  • Zaměřte se na ty povrchy, které vyžadují zvýšenou péči a delší dobu působení čisticích prostředků. Může to být například umaštěný sporák a trouba. Obojí pomažte kaší, kterou jste připravili z jedlé sody a teplé vody. Nechte několik minut působit a pak ještě přestříkejte octem.
  • Než začne jedlá soda na sporáku a v troubě působit, pusťte se do odstraňování prachu. Nezapomeňte také na lustry, žaluzie, knihy, police.
Zdroj obrázku: Pixabay
  • Myslete na to, že velmi praktický způsob úklidu je tzv. zevnitř směrem ven. Než tedy setřete prach na skříních, uspořádejte jejich obsah a taktéž omyjte hadříkem.
  • Ke konci úklidu se soustřeďte teprve na okna a mytí podlahy.
Mohlo by vás zajímat:  Průzračně čistá okna budou chloubou domova díky osvědčeným prostředkům

Jak umýt koupelnu a toaletu do patnácti minut?

Začněte tím, že do toalety nalijete sklenici octa a také do mísy nasypete půl hrnku jedlé sody. Přiklopte prkýnko a nechte působit deset minut. Mezitím se pusťte do očisty koupelny. K tomuto účelu se také skvěle hodí vinný bílý ocet naředěný s teplou vodou a jedlá soda. Ocet dokonale povrchy dezinfikuje a soda je vybělí. K provonění použijte například citronovou šťávu. Nakonec omyjte i toaletu. Bude se lesknout jako nová.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak na bělení záclon?

Pakliže máte v bytě záclony, také si v rámci velkého úklidu zaslouží vaši pozornost. Před jejich praním je namočte do teplé vody (10 litrů) a přidejte asi 4 lžíce soli. Máčejte tkaniny tři hodiny a pak vyperte v pračce. K podpoření bělosti záclon můžete použít i vaječné skořápky. Ty rozdrťte, zabalte do plátěného sáčku nebo šátku, pevně uvažte a vložte do bubnu pračky.

Zdroj: https://blog.nationwide.com/how-to-clean-house-fast/
Přidat na Seznam.cz