Pravidelné čištění zajistí mikrovlnce dlouhou životnost
Mikrovlnná trouba se zabydlela ve většině českých domácnostech, protože je praktická a urychluje přípravu nebo ohřev jídla. Pracovat se s ní naučí i větší děti. Při pravidelném používání je nutné mikrovlnku čistit a zbavit ji nečistot, které ulpěly na jejích vnitřních stěnách. Jak byste měli přitom postupovat?
Nezapomínejte na vzduchový filtr
Některé typy mikrovlnných trub obsahují také vzduchový filtr, kde se hromadí nejvíce nečistot. Je tedy zásadní čistit pravidelně právě tento filtr. Je-li špinavý a pokrytý prachem, snižuje se jeho účinnost a mikrovlnka by pak nepracovala zcela správně. Její výkon by se mohl významně snížit. Čistit byste ho měli jednou za půl roku, což je optimální doba. Filtr najdete za plastovým krytem na vnitřní straně trouby. Vyjměte ho, opláchněte vodou a mýdlem a nechte na vzduchu uschnout. Pak ho můžete namontovat zpátky.
Vnitřek trouby si zaslouží častější čištění
Když se podíváte do vnitřního prostoru mikrovlnné trouby, jistě si všimnete nečistot, které ulpěly na stěnách. Jsou to hlavně zbytky jídla. Dvakrát týdně je umyjte čistou vodou s octem. Můžete také dát ocet s vodou do porcelánového hrnku, dát do mikrovlnky a tu zapnout na nejvyšší výkon. Pára uvolněná z tekutiny hygienicky vnitřek trouby vyčistí. Toto byste měli dělat alespoň jedenkrát týdně. Ocet má schopnost odstraňovat zápach, který se může občas z mikrovlnky linout. Zároveň se jedná o účinnou kyselinu, která ničí plísně.
Nezapomínejte na nádobí do mikrovlnky
V hygienické čistotě byste měli udržovat také nádobí, které při vaření v mikrovlnné troubě používáte. Platí to zejména pro plastový kryt, kterým se přikrývá při ohřevu talíř s jídlem. Často se na něj zapomíná, přitom i na něm ulpívají nečistoty. Také v tomto případě lze použít octovou vodu, která má v domácnosti univerzální použití.
Zdroj: https://www.today.com/series/how-often-should-you/how-often-you-should-clean-your-microwave-right-way-do-t82811