Lesk příborům navrátí alobal, kyselina citrónová nebo osvědčený ocet

Lesk příborům navrátí alobal, kyselina citrónová nebo osvědčený ocet

Nachystat slavnostní tabuli není jen tak. Chce to dát čistý a nažehlený ubrus, případně prostírání. Dále je třeba na stůl dát talíře, sklenice a příbory. Všechno by se mělo lesknout, což působí čistě. Jenže jak toho docílit? Lze vyzkoušet prostředky, které najdete doma.

Zkuste alobal nebo ocet

V některých domácnostech se ke slavnostní tabuli chystají stříbrné příbory. Typickou vlastností stříbra je to, že tmavne a ztrácí svůj krásný lesk. Ten je mu možné dodat pomocí hliníkové fólie neboli alobalem a solným roztokem.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy pro úsporné a chutné vaření na plynovém sporáku

Porcelánovou misku vyložíte alobalem a dáte do ní příbory. Pak si připravíte solný roztok, a to ze čtyř polévkových lžic kuchyňské soli a jedné sklenice vody. Tento roztok nalijete do misky na příbory a necháte působit tak dlouho, dokud nebudou stříbrné příbory opět čisté.

Zdroj obrázku: Freepik

Octový roztok

Patříte-li k domácnostem, ve kterých se jí nerezovými příbory, tak i ty je možné účinně vyčistit a vyleštit. Jejich vzhled oživíte poměrně snadno pomocí octového roztoku. Ten připravíte z jednoho litru vody a deseti polévkových lžic octa. Směs dáte vařit do kastrolu.

Mohlo by vás zajímat:  Starý vosk je idální pro výrobu nové svíčky, která se stane originálním dárkem

Jakmile začne roztok vařit, vložíte do něj příbory. Měly by být celonerezové. Příbory s plastovou rukojetí tímto způsobem nečistěte. Necháte je povařit aspoň čtvrt hodiny. Pak už jen stačí roztok slít a příbory vyleštit pomocí jemného hadříku. Příborům dodá lesk i olivový olej, kterým je můžete potřít.

Roztok kyseliny citronové

Vaříte-li pravidelně černý čaj či kávu, může se stát, že na nádobí zůstane povlak. Jak ho vyčistit? Zde bude účinná kyselina citronová. Tu v množství dvou čajových lžiček rozpustíte v jedné deci vody ohřáté na teplotu těla.

Mohlo by vás zajímat:  Skvrny od vosku se zdají nezničitelné. Se správným postupem ale zmizí ze všech povrchů

Pomocí měkké houbičky a vzniklého roztoku pak nádobí omyjete. Lze také použít ocet s vodou v poměru 1 : 1. Chcete-li nádobí vyleštit do vysokého lesku, dobře zafunguje zubní pasta.

Zdroj: https://www.cleanipedia.com/gb/kitchen-cleaning/clean-silver-stainless-steel-cutlery.html
Přidat na Seznam.cz