Lalokonosec je pro zahradní rostliny velká výzva. Malého škůdce pomůže zlikvidovat vratič

Lalokonosec je pro zahradní rostliny velká výzva. Malého škůdce pomůže zlikvidovat vratič

Tito nenápadní škůdci dokážou potrápit i ty nejzkušenější zahradníky. Rostliny mohou zničit celé, a dokonce několik let po sobě. Dospělí jedinci se živí listy a larvy zase ničí kořenový systém. Jejich přítomnost můžete snadno zpozorovat a někdy vám k boji s nimi stačí obyčejná infuze.

Boj s lalokonosci

Boj proti dospělým jedincům nemusí být jednoduchý. Škůdci se krmí v noci a během dne jsou téměř neviditelní. Na podzim je nejlepší doba pro jejich likvidaci. K tomuto účelu stojí za to použít biologické metody, jako je například odvar, infuze nebo spreje obsahující extrakt z rostliny s názvem vratič. Přirozenými nepřáteli těchto brouků jsou ptáci, pavouci, stonožky a hmyzožraví obratlovci.

Mohlo by vás zajímat:  Mastné skvrny na venkovní dlažbě vypadají nezničitelně, ne však s těmito triky

Pokud chcete omezit rozsah škod způsobených hmyzem v zahradě, stojí za to postarat se o přítomnost těchto brouků. Při ošetření se hodí nejen postřik rostlin, ale také zalévání speciálními přípravky. Je to právě půda, kde žijí larvy tohoto hmyzu, a nejvíce poškozují rostlinu na tomto místě.

Zdroj obrázku: Freepik

Různé způsoby boje

Můžeme s tímto hmyzem bojovat mechanicky, to znamená sbíráním a okamžitým zničením. Nejlepší je udělat to v noci, protože tehdy vyjdou ze svých úkrytů a začnou se krmit. Pro tuto metodu stojí za to použít dřevěná prkna, která stačí rozložit v blízkosti rostlin. Pod nimi se začne hromadit hmyz, což usnadní jejich likvidaci. Další metodou je nastavení tmavých nádob naplněných tisem. Jeho vůně bude lákat lalokonosce a toxiny v tisu se s nimi vypořádají.

Mohlo by vás zajímat:  Neemový olej ochrání rostliny před řadou běžných škůdců

Dobrým způsobem je také často kypřit zemi a dělit a přesazovat rostliny. To vám umožní mít přehled o stavu půdy a díky tomu bude snazší zjistit, zda jsou v ní vajíčka nebo larvy. K boji proti škůdci je nutná pravidelnost a píle. Pozornost by se měla věnovat nejen vyléčení postižených rostlin, ale také ochraně zbytku zahrady nebo pozemku. Škůdce se velmi rychle šíří na jiné rostliny a nejčastěji si jej přinášíme sami ze zahradnických obchodů.

Zdroj: https://www.planetnatural.com/pest-problem-solver/lawn-pests/black-vine-weevil-control/
Přidat na Seznam.cz