Lemons 5998245 1280

Kyselina citronová se postará o čistou domácnost, blahodárně působí ale i na lidské tělo

Proč je kyselina citronová tak oblíbeným prostředkem používaným v domácnosti? Má zejména všestranné čisticí účinky, působí také antibakteriálně, chrání před plísněmi, je zdravotně nezávadná a má příjemnou vůni. Pokud se pustíte do úklidu domácnosti s pomocí této kyseliny, můžete se nakonec odměnit relaxací, v níž bude také hrát svou úlohu.

Koupelna

Možná jste nevěděli, že kyselinu citronovou můžete úspěšně použít také při praní bílého prádla, které projasní a dodá mu příjemnou, svěží vůni. Její použití je jednoduché, stačí ji přisypat k pracímu prášku.

Mohlo by vás zajímat:  Hygge vnese do domova pohodlí, útulnost a klid

Roztok, jehož součástí je i kyselina citronová, je velice účinný pro čištění oken, zrcadel, baterií a kovových povrchů v koupelně. Připravíte ho snadno tak, že do množství vody odpovídajícímu 4 sklenicím přidáte 2 čajové lžičky kyseliny citronové a stejné množství jedlé sody a tekutého mýdla. Tuto kapalinu přelijte do láhve opatřené rozprašovačem.

Zdroj obrázku: Pixabay

Kuchyň

Když navlhčíte houbičku na nádobí a nasypete na ni kyselinu citronovou, snadno vyčistíte například usazeniny na nádobí, které jsou způsobeny pitím čaje a kávy. Stejně tak zbavíte nečistot a usazenin také příbory, které získají navíc i žádoucí lesk. Tato kyselina je velice účinná i při mytí nádobí, a to jak ručním, tak pomocí myčky. Pokud myjete nádobí ve dřezu, přidejte ji do vody, pokud používáte myčku, přidejte do ní přibližně dvě lžičky a docílíte tak lesku sklenic a také příjemné vůně.

Mohlo by vás zajímat:  Správná teplota v pokoji je klíčem ke zdravému spánku. Zima nebo horko naruší důležité procesy v těle

Pomocí kyseliny citronové také účinně odstraníte vodní kámen z konvice. Vsype do ní 4 lžičky kyseliny, přidejte 3 šálky vody, vodu přiveďte k varu a poté nechte směs v konvici působit alespoň čtvrt hodiny, než ji dobře propláchnete čistou vodou.

Relaxace

Kyselina citronová je vhodným prostředkem k relaxaci unavených nohou a také k péči o jejich pokožku. Do teplé vody přidejte kromě kyseliny také trochu esenciálního oleje a jedlou sodu a do této lázně nohy ponořte.

Pokud kyselinu citronovou přidáte do misky s bílým jogurtem a přimícháte ještě kapsli vitaminu E a med, získáte regenerační a rozjasňující masku na obličej. Masku vetřete do pokožky kruhovými pohyby, nechejte ji působit přibližně 10 minut a poté obličej opláchněte.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/citric-acid
Přidat na Seznam.cz