Mattress 2029190 1920

4 tipy pro výběr nové matrace, na které se konečně vyspíte

Pokud jste se už dlouho kvalitně nevyspali, a přitom jste jinak zdraví a spíte dostatečně, pak na vině pravděpodobně bude vaše vysloužilá matrace. Jak ale vybrat opravdu kvalitní, která vám dopřeje zasloužený odpočinek po náročném dni? Před koupí zohledněte tyto 4 věci:

Účel matrace

Pořizujete-li matraci pro každodenní využití, pak dbejte na dlouhou životnost. Běžně by kvalitní matrace měla vydržet 5–10 let. Zaměřte se především na typ materiálu a dále zvažte vaše zdravotní problémy. Protože pokud trpíte například bolestí zad a páteře, vyplatí se vám určitě investovat do matrací ortopedických, které vám svým speciálním ergometrickým tvarem pomohou od bolesti. Nevhodně zvolená nebo nekvalitní matrace totiž sama o sobě může být příčinou těchto problémů jako jsou:

  • Bolest zad a kloubů
  • Narušení spánku a časté buzení
  • Deformace páteře
Mohlo by vás zajímat:  Dřevěný nábytek si zaslouží jemnou a přírodní péči, aby byl stále ozdobou interiéru

Tvrdost a materiál

Tvrdost matrace lze rozdělit do 7 kategorií. My si zmíníme jen ty 3 nejčastější, kam spadají matrace hodně měkké, středně tuhé a tvrdé. Máte-li rádi pohodlí, budou pro vás jako stvořené matrace latexové nebo ze studené pěny. Pokud naopak si neumíte představit spát na měkkém nebo chcete matraci s vyšší nosností, vybírejte matrace tvrdé a vyztužené.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Prodyšnost

Proč je prodyšnost důležitá? Hraje významnou roli zejména u lidí, kteří se častěji potí, neboť pot, který se nemá kam odvětrat, přispívá k množení roztočů. Pokud s potem zápasíte, budou pro vás nejvhodnější tzv. sendvičové matrace, které se skládají z několika vrstev kvalitních pěnových a přírodních materiálů mezi něž patří např. kokosová vlákna nebo koňské žíně.

Mohlo by vás zajímat:  Roztoči v ložnici jsou častým původcem alergií, zbavte se jich v 5 krocích

Rozměry

Velikost matrace se hodně odvíjí od vašich individuálních potřeb. V zásadě ale platí, že matrace by měla být o 20 až 30 cm delší, než je vaše výška a široká alespoň 90 cm, abyste se mohli pohodlně otočit a nespadli přitom v noci z postele. Co se týče potom výšky samotné matrace, tak ta by měla být minimálně 15 cm, ale čím vyšší, tím bude pro vás matrace pohodlnější.

Přidat na Seznam.cz