woman-stroking-dog

Kroky ministryně Dostálové k finančně dostupnému bydlení jsou hlavně nic neříkající fráze

Ministryně Klára Dostálová představila kroky, které mají vést k tomu, že bydlení v České republice bude pro její obyvatele finančně dostupné. Ministryně pro místní rozvoj také uvedla, že směry bude určovat takzvaná Koncepce bydlení 2021+. K tomu dodává: „Díky dnešnímu jednání jsme si stanovili další kroky k naplnění cílů Koncepce a řešení jednotlivých problémů. Musíme zajistit, aby bydlení bylo pro lidi finančně dostupné“. I když se všechny tyto směry a slova jeví jako bohulibé záslužné činnosti, v konečném důsledku se jedná spíše o nic neříkající fráze.

Vize, cíle, opatření a úkoly

Představená tabulka, tedy spíše graf má podobu čtyř oblastí. Základem je samozřejmě vize, kterou je dostupné, stabilní a udržitelné bydlení. S tím souvisí i cíle samotných vizí, které vyznívají naprosto logicky a ve svém výsledku zcela běžně. Mnohem zajímavější je však část s opatřeními, které mají k tomuto konci vést. Řada z nich vyznívají spíše jako běžné, prázdné fráze.

Jaká opatření se mají přijímat?

Je správné, že se Ministerstvo pro místní rozvoj zajímá problematikou bytů a je dobře, že na tom má podíl i samotná ministryně Klára Dostálová. Faktem ale zůstává, že mnoho z představených opatření až tak moc neříká, jak chce stát své vize dotlačit do úspěšného cíle. Když zmíníme několik představených opatření, tak ta která působí přinejmenším zvláště, jsou tato:

  • Zvýšení nabídky a kvality nájemních bytů
  • Komplexní revitalizace obytných celků
  • Snížení energetické náročnosti budov
  • Využívání moderních technologií stavby
Mohlo by vás zajímat:  Před instantní kávou odborníci varují, uškodit může ale i mletá. Pro každého je zdravé něco jiného
Zdroj obrázku: Freepik

Co daná čtveřice nejvíce kontroverzních opatření vlastně říká? Že se nejedná o nic jiného, než v podstatě prázdné fráze. Zvýšení nabídky a kvality nájemních bytů by sice bylo skvělé, ale těžko soudit, jak toho chce ministerstvo dosáhnout. V úvahu připadá regulované nájemné, které se však vylučuje s tím, že by stoupl počet nabízených bytů – to proto, že lidé mi neměli potřebu vlastnit nemovitost kvůli pronájmu.

I komplexní revitalizace zní jako dobrý záměr. Ale stačí se projít po většině sídlišť v ČR, a pokud nejde vyloženě o vyloučené lokality, tak v okolí paneláků došlo k výraznému posunu. A to stejné i na nich samotných. Jenom málokterý starší dům je dnes alespoň nezateplený, čímž narážíme na ministerský plán snížení energetické náročnosti budov.

A poslední bod? Posuďte sami, zda víte o firmě, která by záměrně zaspala dobu a na technologii stavby používala materiály zastaralé, drahé a nefunkční. Je to právě stavebnictví, které prochází neustálým vývojem a těžko soudit, kam až ho chce ministerstvo nasměrovat. Ale logicky je už v zájmu každé stavební firmy i developera stavět moderně, což mu přináší benefity jako je rychlost, kvalita i úspora nákladů.

Zdroj: https://mmr.cz/cs/ostatni/web/novinky/klara-dostalova-bydleni-ma-byt-financne-dostupne
Přidat na Seznam.cz