Pokojové rostliny nahradí drahé kupované dekorace, ale vyžadují více péče, než si začátečníci myslí
Pěstování pokojových okrasných rostlin je velmi rozšířeným koníčkem, který vedle dekorativního vzhledu pomáhá také udržovat v místnostech příjemné, vzdušné a také vonné mikroklima, zvláště vybíráte-li vhodné rostlinky podle typu místností. Ne každému se však daří pokojové rostlinky nejen udržet při životě, ale hlavně zachovat krásné s reprezentativním vzhledem. K dosažení takového výsledku však není potřeba přílišné snahy, stačí dodržovat několik důležitých zásad.
Krásné a reprezentativní pokojové rostliny
O pokojové rostliny je nutné se důsledně a správně starat, jen tak mohou dosáhnout svěžího, přirozeného a zdravého dekorativního vzhledu. Mezi základní zásady, které by měly být při péči o rostliny dodržovány, patří:
- správná zálivka
- dodržování optimálních podmínek prostředí
- přírodní hnojení
- ošetřování nadzemních částí

Správná zálivka pokojových rostlin
Každá rostlinka potřebuje zalévat, mezi jednotlivými typy pokojových rostlin se však požadavky na zálivku výrazně liší – některé jí potřebují hodně jiné málo. Rozdíly v zalévání jsou také dány aktuální vegetační fází. To znamená jediné: Pokud je rostlinka kvetoucí, bude vyžadovat jinou zálivku v době, kdy kvete a v době vegetačního klidu. Obdobně zálivku ovlivňují také interiérové a exteriérové teploty. Rostlinky hlavně nepřelévejte, uhnily by jim kořínky.
Optimální podmínky prostředí
Některé pokojové rostliny mají rády hodně světla, jiné zase polostín nebo stín. Při nákupu rostliny obvykle dostanete instrukce k jejich pěstování, případně jsou tyto dohledatelné z různých zdrojů. Pro rostlinku najděte vždycky takové místo, které svými podmínkami odpovídá jejím potřebám.
Přírodní hnojení
Rostlinky v květináčích vyžadují také výživu, která je dodávána hnojením. K tomuto účelu není potřeba primárně využívat komerční hnojiva, lze také aplikovat odpadní produkty z kuchyně. Ideální je například voda po vaření vajec (obsahuje vápník) nebo zeleniny (bohatá na vitamíny) – vždy ji používejte, až vychladne, případně kávová sedlina.

Ošetřování nadzemních části
Kromě dostatečné výživy a správného prostředí je nutné se starat také o tvar a vzhled nadzemních částí rostlinek. Oschlé listy či stonky pravidelně odstraňujte a u rostlin s většími listy otírejte jejich povrch od prachu.
Zdroj: agrarszektor.hu, Autorský text
