Pokojové rostliny nahradí drahé kupované dekorace, ale vyžadují více péče, než si začátečníci myslí

Pěstování pokojových okrasných rostlin je velmi rozšířeným koníčkem, který vedle dekorativního vzhledu pomáhá také udržovat v místnostech příjemné, vzdušné a také vonné mikroklima, zvláště vybíráte-li vhodné rostlinky podle typu místností. Ne každému se však daří pokojové rostlinky nejen udržet při životě, ale hlavně zachovat krásné s reprezentativním vzhledem. K dosažení takového výsledku však není potřeba přílišné snahy, stačí dodržovat několik důležitých zásad.

Krásné a reprezentativní pokojové rostliny

O pokojové rostliny je nutné se důsledně a správně starat, jen tak mohou dosáhnout svěžího, přirozeného a zdravého dekorativního vzhledu. Mezi základní zásady, které by měly být při péči o rostliny dodržovány, patří:

  • správná zálivka
  • dodržování optimálních podmínek prostředí
  • přírodní hnojení
  • ošetřování nadzemních částí
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Správná zálivka pokojových rostlin

Každá rostlinka potřebuje zalévat, mezi jednotlivými typy pokojových rostlin se však požadavky na zálivku výrazně liší – některé jí potřebují hodně jiné málo. Rozdíly v zalévání jsou také dány aktuální vegetační fází. To znamená jediné: Pokud je rostlinka kvetoucí, bude vyžadovat jinou zálivku v době, kdy kvete a v době vegetačního klidu. Obdobně zálivku ovlivňují také interiérové a exteriérové teploty. Rostlinky hlavně nepřelévejte, uhnily by jim kořínky.

Mohlo by vás zajímat:  Stěhování z velkého domu do malého bytu je noční můra, na kterou platí jen osvědčené triky

Optimální podmínky prostředí

Některé pokojové rostliny mají rády hodně světla, jiné zase polostín nebo stín. Při nákupu rostliny obvykle dostanete instrukce k jejich pěstování, případně jsou tyto dohledatelné z různých zdrojů. Pro rostlinku najděte vždycky takové místo, které svými podmínkami odpovídá jejím potřebám.

Přírodní hnojení

Rostlinky v květináčích vyžadují také výživu, která je dodávána hnojením. K tomuto účelu není potřeba primárně využívat komerční hnojiva, lze také aplikovat odpadní produkty z kuchyně. Ideální je například voda po vaření vajec (obsahuje vápník) nebo zeleniny (bohatá na vitamíny) – vždy ji používejte, až vychladne, případně kávová sedlina.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ošetřování nadzemních části

Kromě dostatečné výživy a správného prostředí je nutné se starat také o tvar a vzhled nadzemních částí rostlinek. Oschlé listy či stonky pravidelně odstraňujte a u rostlin s většími listy otírejte jejich povrch od prachu.

Zdroj: agrarszektor.hu, Autorský text
Přidat na Seznam.cz