Jedinečné hnojivo lidé běžně vyhazují do odpadu. Rostlinám přitom zajistí pět klíčových složek
Zázrak, který nejen že chrání rostliny, ale také zvyšuje jejich produkci, je obyčejný popel ze dřeva. Tento popel je obvykle považován za bezcenný odpad, který je vhodný pouze k likvidaci. To je ale velký omyl! Pro vášnivé zahradníky se jedná o jeden z nejlepších přírodních hnojiv, jejichž použití se doporučuje zejména během vegetačního období a na podzim. Jak vám pomůže popel ze dřeva v zahradě? Pro kterou zeleninu a okrasné rostliny je nejvhodnější?
Hnojení popelem: proč to stojí za to?
Především je třeba poznamenat, že použití dřevěného popela jako hnojiva vám umožní zbavit se odpadu z kamen praktickým způsobem. Spojíte tak příjemné s užitečným! Co je však důležitější, to jsou účinky tohoto zázračného prášku. Popel v půdě se rychle a úplně rozkládá a nezanechává v půdě nežádoucí odpad. Také se jedná o zcela bezpečnou a ekologickou metodu plnou blahodárných látek pro rostliny, ale také pro půdu samotnou.
Složení popela ze dřeva
Pozornost by měla být věnována také bohatému složení popela. V něm jsou složky, které mají velmi příznivý vliv na rostliny v zahradě. Nebojte se a podpořte rostliny tímto zázračným hnojivem.
Popel obsahuje:
- Draslík: Má pozitivní vliv na zvýšení odolnosti rostlin vůči chorobám, suchu a mrazu. Kromě toho je základní složkou pro získání bohatých výnosů a odnožování zahradních vzorků.
- Fosfor: Je zodpovědný za vývoj kořenového systému, tvorbu semen, kvetení a plodnice.
- Vápník: Popel ze dřeva je pokladnicí této složky. Je nepostradatelný pro vývoj kořenů a usnadňuje rostlinám přijímat další potřebné živiny z půdy. Důležité je, že popel díky obsahu vápníku může být použit k odkyselení půdy.
- Hořčík: Ovlivňuje většinu životních procesů rostlin. Je nezbytný pro správný průběh fotosyntézy.
- Sodík: Obvykle nepřistane na vrcholu seznamu složek, které rostliny potřebují, ale jeho role by neměla být podceňována. Nedostatek sodíku může narušit hospodaření s vodními zdroji a snížit odolnost rostlin vůči jeho nedostatkům.
Zdroj: https://www.ecofarmingdaily.com/wood-ash-fertilizer/