Každý typ podlahy vyžaduje odlišný způsob čištění

Každý typ podlahy vyžaduje odlišný způsob čištění

Čištění podlah je nezbytnou součástí udržování čistého a zdravého domova. Ale s tolika různými typy podlah může být náročné vědět, jaké čisticí metody a prostředky použít. V tomto článku probereme, jak čistit různé typy podlah a jaké použít čisticí prostředky.

Čištění dřevěných podlah

Dřevěné podlahy jsou krásné a dodají každému domovu útulnost a eleganci. Vyžadují však zvláštní péči a pozornost.

 1. Zameťte nebo vysajte podlahy, abyste odstranili veškeré nečistoty.
 2. Smíchejte stejné díly vody a octa ve spreji. Nastříkejte roztok na podlahu a k čištění podlahy použijte měkký hadřík nebo mop.
 3. Případně můžete smíchat 1/4 šálku jaru na nádobí v kbelíku s teplou vodou. Ujistěte se přitom, že nepoužíváte příliš mnoho vody, protože to může poškodit dřevo.
 4. Můžete také použít domácí čistič dřevěných podlah smícháním 1/2 šálku octa, 1/2 šálku lihu, 1/2 šálku vody a 1 lžičky jaru na nádobí ve spreji. Nastříkejte roztok na podlahu a setřete hadříkem z mikrovlákna.
Mohlo by vás zajímat:  Jednoduchá péče o závěsy a záclony: díky správnému praní se nezmačkají a budou vypadat dokonale
Zdroj obrázku: Freepik

Čištění dlažby

Dlažba je odolná a snadno se čistí. Je oblíbenou volbou pro koupelny, kuchyně a další místa s vysokou šancí na zašpinění. Zde je návod, jak vyčistit podlahu s dlaždicemi:

 1. Zameťte nebo vysajte podlahy, abyste odstranili veškeré nečistoty.
 2. Smíchejte stejné díly vody a octa ve spreji. Nastříkejte roztok na podlahu a k čištění podlahy použijte měkký hadřík nebo mop.
 3. Případně můžete smíchat 1/4 šálku jaru na nádobí v kbelíku s teplou vodou. Ponořte mop do roztoku, vyždímejte ho a vyčistěte podlahy.
 4. Můžete si také vyrobit domácí čistič na dlaždice smícháním 1/4 šálku jedlé sody, 1/4 šálku peroxidu vodíku a 1 polévkové lžíce prostředku na nádobí. Směs rozetřete na podlahu a nechte několik minut působit. Vydrhněte podlahu kartáčem a poté ji opláchněte teplou vodou.
Mohlo by vás zajímat:  Se zápachem v lednici bojuje mnoho domácností, přitom stačí dodržet jen několik pravidel

Čištění linolea

Linoleum představuje cenově dostupnou podlahu, která je nenáročná na údržbu. Zde je návod, jak jej vyčistit:

 1. Začněte zametáním nebo vysáváním podlah, abyste se zbavili veškerých nečistot a prachu.
 2. Smíchejte roztok teplé vody a jemného univerzálního čisticího prostředku nebo jaru na nádobí. Do roztoku můžete přidat i pár kapek esenciálního oleje pro zanechání příjemné vůně.
 3. Ponořte mop nebo měkký hadřík do roztoku, vyždímejte přebytečnou tekutinu a otřete podlahu ve směru vláken. Nepoužívejte příliš mnoho vody, protože může prosakovat mezi švy a způsobit zvlnění nebo nadzvednutí linolea.
 4. Na odolné skvrny použijte vlhký hadřík nebo houbičku a naneste čisticí roztok přímo na postižené místo. Nechte jej několik minut působit a poté jej otřete čistým vlhkým hadříkem.
Zdroj: https://www.carpetrentals.com/blog/different-kinds-of-floors/
Přidat na Seznam.cz