Tipy, jak zbavit zahradu slimáků a šneků: pomohou rostliny, bariéra i ranní zálivka

Tipy, jak zbavit zahradu slimáků a šneků: pomohou rostliny, bariéra i ranní zálivka

Zahrádkáři se často musí potýkat s různými škůdci, kteří mohou na rostlinách napáchat zkázu. Mezi nejznámější zahradní škůdce patří slimáci a šneci. Tato slizká stvoření jsou proslulá svými nenasytnými choutkami na čerstvé rostliny a dokážou proto rychle zdecimovat zahradu.

Jak slimáci a šneci škodí na zahradě

Slimáci a hlemýždi se živí rostlinami, houbami a rozkládající se organickou hmotou. Mohou způsobit značné škody na mladých rostlinách, ovoci a zelenině, protože jedí velké části listů a květů a zanechávají za sebou nevzhledné díry, které rostlinám rozhodně na zdraví nepřidají.

Mohlo by vás zajímat:  Září je ideálním měsícem pro výsadbu řady zahradních rostlin

Slimáci a hlemýždi mohou navíc přenášet nemoci a škodlivé bakterie, které se mohou šířit na rostliny a způsobovat infekce a nemoci, které mohou nakonec vést k jejich zániku. Mohou také přilákat další škůdce, jako jsou hlodavci, které přitahují slizové stopy, jež za sebou šneci a slimáci zanechávají.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak zabránit slimákům a šnekům ve vstupu do vaší zahrady

  • Vytvářejte fyzické bariéry: Fyzické bariéry můžete kolem své zahrady vytvořit pomocí materiálů, přes které hlemýždi a slimáci nemohou prolézt. Můžete použít například měděnou pásku k obložení okrajů záhonů, měď vytváří elektrický náboj, který slimáci a šneci nemají rádi. Můžete také použít štěrk, drcené vaječné skořápky nebo křemelinu.
  • Použijte doprovodnou výsadbu: Doprovodná výsadba zahrnuje pěstování rostlin, které působí na slimáky a šneky jako repelent, vedle rostlin, které jsou ohrožené. V zeleninové zahradě můžete například zasadit bylinky, jako je rozmarýn, tymián a šalvěj, protože je známo, že tyto škůdce odpuzují.
  • Udržujte svou zahradu čistou: Šneky a slimáky přitahují vlhká a tmavá místa, takže udržování zahrady čisté je může odradit od toho, aby se zde usadili. Pravidelně odstraňujte ze zahrady veškerý plevel, spadané listí a další nečistoty.
  • Používejte přirozené predátory: Přilákání přirozených predátorů do zahrady, jako jsou ptáci a ježci, může pomoci kontrolovat populaci šneků a slimáků. Tyto přirozené predátory můžete přilákat do své zahrady tím, že jim poskytnete úkryt, jídlo a vodu.
  • Zalévejte jen ráno: Slimáci a šneci jsou nejaktivnější v noci, takže ranní zalévání zahrady je může pomoci udržet na uzdě. Ranní zalévání totiž umožňuje vyschnutí půdy během dne, což odradí slimáky a šneky od nočního vylézání.
Zdroj: https://www.learningwithexperts.com/gardening/blog/organic-slugs-snails-control
Přidat na Seznam.cz