Každodenní vaření dává kuchyni zabrat. Zbavit kuchyňskou linku mastnoty a nečistot ale může být hračka

Každodenní vaření dává kuchyni zabrat. Zbavit kuchyňskou linku mastnoty a nečistot ale může být hračka

Na rozdíl od amerických filmů je v našich končinách běžné, že se v domácnostech denně nebo minimálně několikrát týdně vaří, což je pro rodinu sice plus, ale tuk a mastnota se bohužel stále usazují na kuchyňském nábytku, zejména na horní části kuchyňské linky. Je tedy dobré udržovat tyto povrchy v čistotě a vědět, co vám k tomu může účinně pomoct.

Zázrak jménem jedlá soda

Jedlá soda je také známá pod svým latinským názvem soda bikarbona a chemicky se jedná o hydrogenuhličitan sodný. Tento bílý prášek lze rozpustit ve vodě a používá se zejména v potravinářství, ale i v domácnosti, kde má nekonečné možnosti využití díky svým čisticím schopnostem.

Mohlo by vás zajímat:  5 dní úklidu, aneb udržte si čistou domácnost každý den

Pokud se jedná o její použití pro účely odstranění mastných usazenin, je možno ji buď přímo nasypat na usazeniny, nebo ji použít v kombinaci s vodou. Pokud se rozhodnete pouze pro jedlou sodu, nasypejte tenkou vrstvu na usazeniny a nechejte ji působit. Poté vezměte navlhčený hadřík a krouživými pohyby usazeniny zcela odstraňte. Nakonec čištěná místa očistěte vodou a dobře vysušte.

K čištění můžete účinně použít také roztok 1 litru horké vody a 4 polévkových lžic jedlé sody. Roztok dobře promíchejte, namočte do něj hadřík, vyždímejte a vyčistěte jím povrch s usazeninami. Po vyčištění je třeba povrch lehce omýt ještě čistou vodou a řádně ho osušit.

Mohlo by vás zajímat:  Borax vyčistí koberec, koupelnu i lednici. Zbaví je odolných skvrn a zápachu
Zdroj obrázku: Freepik

Účinný ocet

Dalším přírodním prostředkem, který se používá nejen k přípravě jídel, ale také k čištění, je ocet. Obdobně jako u jedlé sody můžete i ocet aplikovat buď přímo, v neředěné formě, nebo použít roztok.

Pro přímou aplikaci je nejlepší nalít ocet do láhve opatřené rozprašovačem, rovnoměrně jím postříkat mastné usazeniny a nechat do působit. Poté namočte hadřík do teplé vody a ocet s usazeninami pečlivě odstraňte. Nábytek nezapomeňte na závěr důkladně vysušit.

Pokud si chcete vyrobit domácí účinný octový čisticí přípravek, smíchejte 1 sklenici octa, 2 sklenice teplé vody a 2 polévkové lžíce tekutého prostředku na nádobí. Roztok dobře promíchejte, namočte do něj hadřík, vyždímejte a vyčistěte jím všechny usazeniny. Poté použijte již jen teplou vodu a nábytek opět vysušte.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/uk/house-and-home/household-advice/a657011/remove-fat-grease-oil-stains/
Přidat na Seznam.cz