Logr1

Kávová sedlina nepatří do koše, přinášíme 4 skvělé nápady, jak ji využít

Běžný člověk za den vypije minimálně jeden šálek kávy. Pokud dáváte přednost té kvalitní, po které zůstává sedlina, možná si říkáte, jestli by nešla nějakým způsobem využít. V článku tak najdete rovnou 4 způsoby, jak je možné zužitkovat kávovou sedlinu a najít jí další využití v domácnosti i na zahradě.

Odstranění nepříjemných pachů

Použití kávové sedliny se hodí například v případě, kdy krájíte silně aromatickou zeleninu. Pro odstranění pachu následně na houbičku či hadřík naneste menší množství kávové sedliny a otřete s ní krájecí prkénko. Uvidíte, že se zbavíte ošklivých pachů. Tuto schopnost kávy můžete samozřejmě využít také v lednici, kde dokáže pohltit nežádoucí pachy. Stačí zde umístit misku s trochou kávové sedliny.

Mohlo by vás zajímat:  Po dlouhé zimě potřebuje balkon vyčistit. Péči si zaslouží podlaha i doplňky
Zdroj obrázku: Freepik

Domácí tělový peeling

Smíchejte zhruba 3 lžičky kávové sedliny s 2 lžičkami kokosového oleje a přidejte 2 lžičky hnědého cukru. Výsledkem bude přírodní peeling, který přirozeně nabudí pokožku a pomůže odstranit odumřelé kousky kůže.

Hnojivo pro keře

Dalším způsobem, jak můžete využít kávovou sedlinu, je vytvoření přírodního hnojiva pro keře na zahradě. Pod každý keř rozprostřete zhruba šálek kávové sedliny. Pomůže odradit slimáky a zároveň dodá do půdy látky pro lepší růst dané rostliny. Toto levné a jednoduché zahradní hnojivo využijete i pro zeleninu či okrasné květiny.

Mohlo by vás zajímat:  Lak na vlasy udrží ve formě nejen účes: Inspirujte se šesti dalšími možnostmi
Zdroj obrázku: Freepik

Přihnojení pokojových rostlin

Pokud nemáte zahradu a potřebujete spíše přihnojit pokojové rostliny, opět toho dosáhnete s pomocí kávové sedliny. Menší množství přimíchejte do vrchní vrstvy půdy. Postupným zaléváním se ke kořenům budou dostávat prospěšné látky pro rostlinu. Kávovou sedlinu můžete přimíchat také ve chvíli, kdy připravujete nový substrát pro přesazování rostlin. Pomůže nejenom s výživou, ale také jako prevence proti škůdcům a chorobám, které se mohou objevovat u pokojových rostlin.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/uses-for-coffee-grounds#TOC_TITLE_HDR_3
Přidat na Seznam.cz