Klíšťata se nevyhýbají ani zahradám. Před nebezpečnými parazity nás ochrání samotné rostliny

Klíšťata se nevyhýbají ani zahradám. Před nebezpečnými parazity nás ochrání samotné rostliny

S koncem léta mohou mít mnozí lidé pocit, že sezóna klíšťat skončila. Není tomu vůbec tak, protože klíšťata jsou aktivní při teplotách už od 4 stupňů Celsia. Tito paraziti jsou hrozbou po celý rok, procházka po lese může skončit nemocí, jako je borelióza, v horším případě dokonce klíšťovou encefalitidou. Jak tedy minimalizovat zakousnutí tohoto živočicha do kůže? Pomohou přírodní prostředky, protože klíšťata nesnáší některé vůně.

Hrozba pro zdraví z lesa i louky

Podle mnohých patří klíšťata neboli klíšťatovci mezi největší přírodní hrozbu v našem podnebném pásu. Drobní tvorové, kteří šíří nebezpečné nemoci, se nacházejí v lesích, na loukách, ale také na zahradách nebo v městských parcích. Pro zdraví jsou extrémně nebezpeční, proto je namístě adekvátní ochrana, aby neměl tento roztoč šanci zaútočit. Odborníci doporučují chránit pokožku dlouhými rukávy a nohavicemi, hodí se nosit vysoké boty, aby nebyla kůže ve výšce vysoké trávy odhalená.

Zdroj obrázku: Freepik

Klíšťata láká teplo a pach potu

Jak je možné, že klíště ví o přítomnosti člověka v lese? Vědci prokázali, že klíště pomocí pachových senzorů je s to identifikovat oběť na neskutečných 15 metrů, přičemž ho láká lidský pot a teplo, neméně podstatný je též pohyb vzduchu. Klíště není schopné rozeznat barvy, protože je slepé, ale přitahují ho světlé odstíny. Na druhou stranu na bílém tričku je mnohem lépe vidět, proto je snazší jej včas odstranit. Při procházce v lese je možné se chránit oblečením a repelenty, co ale dělat na zahradě?

Mohlo by vás zajímat:  Špinavý vzduch ohrožuje zdraví celé rodiny. Čistší prostředí zajistí čistička i zelené rostliny

Cibule, křen i křemelina

Na zahradách je důležité udržovat volný prostor s posekanou trávou a bez shluků houštin nebo křoví. Klíšťata mají ráda vlhkost, proto zvýšenou pozornost je třeba věnovat místům u jezírka nebo u vysazených kapradin. Doporučuje se likvidovat plevel, protože i tyto rostliny mohou být domovem těchto vetřelců. Kromě toho se vyplatí vysadit aromatické rostliny, které klíšťatovce odpuzují, jedná se zejména o cibuli nebo křen, z bylinek pak o mátu, meduňku, šalvěj, rozmarýn nebo tymián. Celý prostor zahrady je možné pak vysypat křemelinou, která účinně odradí klíšťata, ale také mravence a slimáky.

Zdroj: https://sawyergardencenter.com/blog/76708/6-ways-to-keep-ticks-out-of-your-yard-naturally
Přidat na Seznam.cz