Káva nakopne energií na celé dopoledne, stejně tak ale oživí rostliny a ochrání je před škůdci

Káva nakopne energií na celé dopoledne, stejně tak ale oživí rostliny a ochrání je před škůdci

Hrnek kávy je pro mnoho z nás prvním nápojem, který si ráno dáváme. Lidé si neumí představit svůj den bez šálku lahodného moku s trochou mléka a také cukrem. Káva dodá energii, kterou pak čerpáme celé dopoledne. Víte ale, že můžete využít také kávovou sedlinu?

Sedlina je odpad, který zbyde po vypití kávy

Příprava kávy je velmi jednoduchá, stačí jen nasypat do hrnku dvě lžičky namleté kávy, zalít vroucí vodou a máte hotovo. V případě potřeby můžete přidat mléko a někdo má rád kávu také s cukrem. Na dně po jejím vypití zůstane kávová sedlina, která se většinou vyhazuje, ale můžete ji ještě v domácnosti využít ve svůj prospěch. Hodí se například na hnojení půdy nebo na vyčištění konvice a dalších spotřebičů.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavte se ovocných mušek jednou provždy. Vyžene je čistota a vůně oblíbených bylinek

Rostliny na zahradě i doma budou spokojené poté, co jim do půdy přidáte trochu kávové sedliny. Obsahuje živiny, které jsou pro květiny velmi prospěšné, a už mále množství může ovlivnit kvalitu jejich růstu a následného květenství. Výrazná barva zeminy pak není jedinou výhodou, kterou přinese. Hodí se také na zeleninu, zejména rajčata, která mají ráda mírně kyselou půdu.

Zdroj obrázku: Freepik

Kávovou sedlinou odpudíte šneky a slimáky

Kávová sedlina na zahradě poslouží také jako odpuzovač slimáků nebo šneků, které napadají rostliny a naši úrodu. Stačí přisypat do půdy kávovou sedlinu nebo uvařit kávu a tou po vychladnutí zalít zeleninu a ostatní rostliny, které mohou být v ohrožení škůdců. Sedlina ale musí být kvalitní, nesmí být zkvašená, nebo dokonce shnilá, protože tím byste rostliny jen ohrozili na jejich zdraví.

Mohlo by vás zajímat:  Se správnou péčí budou koberce stále krásné. Na přípravky plné chemie ale zapomeňte

Pokud používáte organickou kávu, která je mnohem kvalitnější než ta, kterou koupíte v  klasickém obchodě, a jejíž chuť je také výraznější, použijte této kávové sedliny na čištění nebo hnojení menší množství, větší dávka by mohla rostlinám naopak uškodit.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/uses-for-coffee-grounds
Přidat na Seznam.cz